Oto Balloon Emerger, czyli imitacja zdążającej ku powierzchni wody, larwy jętki. Jest to wzór uniwersalny. Konstrukcja, którą zaprojektował pan Roman Moser może być używana jako mucha sucha lub mucha mokra. To od nas zależy, jak ją podamy. Bardzo lubimy takie wzory i zapraszamy Was do imadeł!
Lista materiałów – Balloon Emerger
Hak: Do suchej muchy z solidnego drutu. Rozmiary od 14 do 18. Top Fly Br 2100 w rozmiarze 14, będzie idealny.
Nić: Dowolna w kolorze piaskowym lub brązowym. My wybieramy wersję jasną i korzystamy z Danville’s 6/0
Ogonek: CDC
Tułów (Balloon): Dubbing w kolorze oliwkowym. Najlepiej sprawdzi się połączenie SLF z jakąś sierścią. My wybieramy wiewiórkę.
Odnóża: Okrywa z grzbietu kuropatwy. Pan Roman poleca do uwiązania tego wzoru miękkie pióro okrywowe Jungle Cock. Jesteśmy przekonani, że niewielu wiązaczy ma to pióro w swoim warsztacie, dlatego podmieniamy je na kuropatwę. Sprawdza się równie dobrze.
Zapytacie a co z odwłokiem? To wyjaśni się podczas wiązania. Zaczynamy!
Montujemy hak w szczękach imadła.
Wchodzimy nicią na trzonek. Zostawiamy nieco miejsca przy oczku.
Następnie pracujemy nią w stronę kolanka i…
…wracamy w kierunku oczka. Nić parkujemy około dwa-trzy nawoje od miejsca, w którym weszliśmy nią na trzonek haka. W ten sposób wykonaliśmy odwłok muchy.
Teraz czas na ogonek. Aby go wykonać, odcinamy czubek przygotowanego wcześniej CDC.
Przywiązujemy go w miejscu parowania nici, pracując maksymalnie dwa nawoje w kierunku kolanka. Następnie wracamy nicią do miejsca, w którym weszliśmy nicią na hak. Zwróćcie uwagę, że ogonek sterczy delikatnie w górę i jego niewielki odcinek wystaje poza kolanko. Tak powinno wyglądać idealne wykonanie tego kroku.
Czas wykonać tułów, czyli element od którego, wzór ten został nazwany Balloon Emerger. Do tego celu użyjemy dubbingu. Polecamy SLF + jakaś sierść.
Nakręcamy na nić średnią ilość dubbingu i…
…budujemy z niego widoczny na zdjęciu tułów. Jak widzicie, jest on dość obszerny i taki właśnie ma być. Kiedy jesteśmy zadowoleni z wyglądu tułowia, nić parkujemy przy oczku. Dokładnie widać na zdjęciu, jak ważne jest pozostawienie przy nim miejsca.
Teraz montujemy odnóża. Bierzemy pióro okrywowe kuropatwy. Najlepiej się sprawdzi takie z grzbietu, gdyż te pióra mają proste stosiny. Pozbywamy się dolnych, miękkich promieni. Pióro ma wyglądać jak na tym zdjęciu. Możecie też używać też piór innych ptaków, byle były one miękkie.
Następnie wycinamy najkrótsze promienie, aby uzyskać prezentowany powyżej efekt.
Tak przygotowane pióro przykładamy do trzonka haka, biorąc w „kleszcze” „balonowy” tułów. I przywiązujemy w miejscu parkowania nici.
Dobrze widać to na powyższym zdjęciu.
Teraz pozostaje już tylko, odciąć stręczącą w kierunku oczka pozostałość pióra i zabezpieczyć miejsce odcięcia kilkoma nawojami nici.
Przy okazji budujemy zgrabną główkę i odcinamy nić.
Balloon Emerger jest gotowa.
Prosta, choć nieszablonowa, jednak bardzo skuteczna imitacja jętki. Polecamy do łowienia. Działa przez cały rok. Pozdrawiamy!