Midge

Po prostu Midge! Bo nie sposób nazwać tego wzoru inaczej, gdyż jego autor Agostino Roncallo zaprojektował go na wzór i podobieństwo prawdziwych owadów. Można pokusić się o stwierdzenie, że jest to semi-realistyczna imitacja imago muchówki. To bardzo dobry wzór, żeby się sprawdzić 😉 , próbując wiązać go na coraz mniejszych hakach. Gotowi? 😉 Zapraszamy do imadeł!

Lista materiałów (Midge)

Hak

Mały z krótkim trzonkiem i prostym oczkiem. Idealny będzie Top Fly 304 BL w rozmiarach od 20 do 24. Polecamy wiązać ten wzór także na mniejszych hakach innych producentów.

Nić

UNI Caenis 20 den w kolorze czarnym będzie najlepsza do tego zadania, przede wszystkim ze względu na ilość nawojów, którą będziemy musieli wykonać, aby uwiązać tę muszkę.

Odwłok

CDC w naturalnym, ciemnym kolorze.

Skrzydełka

Dwa małe piórka z kapki koguta genetycznego w kolorze Dun.

Tułów

  • Herl pawia,
  • Małe piórko z kapki koguta genetycznego w kolorze Dun,
  • CDC w naturalnym, ciemnym kolorze.

Czułki

To samo CDC, którym przykryjemy tułów muszki.

Umieszczamy hak w imadle.

Bierzemy jedno CDC.

Odcinamy promienie z jednej strony stosiny. Nie ma znaczenia z której. Jeżeli tego nie zrobimy, odwłok po skręceniu pióra w następnym kroku może być zbyt gruby.

Teraz łapiemy pióro dwoma dłońmi za dudkę i czubek – używając palców wskazujących i kciuków – skręcamy je do uzyskania efektu podobnego do tego, który widzicie na zdjęciu.

Odwłok jest gotowy, więc możemy wejść nicią wiodącą na trzonek haka. Wchodzimy tuż za oczkiem i pracujemy w kierunku kolanka. Zatrzymujemy się na wysokości grota lub tuż przed zgięciem.

Odmierzamy odwłok – niech będzie nieco dłuższy niż trzonek haka. Przywiązujemy go kilkoma nawojami, pracując nicią w kierunku oczka.

Jeżeli jest umieszczony centralnie na trzonku i przytwierdzony solidnie, odcinamy sterczącą do przodu pozostałość pióra i parkujemy nić tam, gdzie zaczyna się odwłok.

Czas na magię skrzydełek. 😉 Bierzemy dwa małe piórka genetycznego koguta. Niech mają podobny kształt czubków.

Teraz zaczynamy „stroszyć” promienie z obu strony stosin przygotowanych piór. Staramy się, aby te nienastroszone były mniej-więcej równe. One właśnie będą skrzydełkami midge’a. Na zdjęciu widać, że piórko z lewej strony wymaga poprawy. 😉

Midge

Jeżeli jesteśmy zadowoleni z uformowanych skrzydełek, przywiązujemy je „na krzyż”, na górze trzonka haka. Mogą być nieco dłuższe niż odwłok. Najlepiej, jednak gdyby były równe z nim.

Midge

Kiedy skrzydełka są przywiązane parkujemy nić tuż za powstałym po przywiązaniu odwłoka „wzniesieniem”.

Midge

Bierzemy drugie CDC i…

Midge

…przywiązujemy je za czubek, pracując nicią w kierunku odwłoka. Kiedy do niego dojdziemy – zatrzymujemy się. Ono posłuży nam jako pokrywa tułowia i obcięte będzie imitować czułki.

Midge

Pokrywa została przywiązania, więc możemy zacząć budować tułów. Przygotowujemy piórko genetyczne z kapki koguta i herl pawia.

Midge

Pierwsze przywiązujemy piórko genetyka – jako drugi herl pawia. Nić parkujemy dwa nawoje od oczka.

Midge

Nić czeka a my przewijamy tułów muszki herlem pawia. Przywiązujemy go i odcinamy końcówkę.

Midge

To samo robimy z piórkiem genetyka. W ten sposób mamy nawiniętą jeżynkę.

Midge

Nie chcemy jednak, żeby sterczące do góry promienie koguta przebijały pokrywę tułowia. Odcinamy je i po problemie. 🙂

Midge

Teraz kładziemy CDC do przodu, przykrywając tułów i łapiemy pióro nicią tuż przed oczkiem.

Midge

Zakańczamy muchę w miejscu parkowania nici.

Midge

Finalnie odcinamy pozostałość CDC zostawiając „czuprynkę” imitującą czułki owada.

Midge

Midge jest gotowy! 🙂 Na jakim rozmiarze haka będziecie go wiązać? Polecamy 26 :-D. Pozdrawiamy.