Czas na kilka słów o „luksusowym” materiale do wiązania sztucznych much, którym niewątpliwie są pióra czapli. Materiale rzadkim bo niedostępnym w handlu… Wszystkie gatunki czapli występujące w Polsce są pod ochroną gatunkową! Możemy jednak zbierać pióra, które „ptaszyska” te gubią przez cały rok. Zachęcając Was do poszukiwania tego „skarbu” na brzegach rzek i jezior, zapraszamy do zapoznania się z zastosowaniami pióra czapli w wiązaniu sztucznych much.
Na zdjęciu widzicie lotkę czapli siwej (Ardea cinerea). Oprócz tego, że jej chorągiewka ma piękny, popielaty kolor to zbudowana jest z setek długich promieni…
..one zaś pokryte są tysiącami promyków wyposażonych w haczyki, dzięki którym owe promienie są ze sobą bardzo mocno połączone.
Jednak tych cennych piór nie będziemy wykorzystywać do wykonywania skrzydełek much – chociaż można to z powodzeniem robić.
Wspominaliśmy wyżej, że promienie z pióra w tym wypadku lotki czapli, pokryte są tysiącami promyków. Właśnie ta właściwość będzie naszym sprzymierzeńcem podczas wiązania suchych much.
Dodatkowym powodem który przemawia za użyciem promieni z lotki czapli do wykonania „sucharów” jest ich hydrofobowość. Pamiętacie odcinek o CDC? Pisaliśmy tam, że pióra ptaków wodnych są zabezpieczane przed wilgocią za pomocą łoju. Nie jest to jednak jedyne zabezpieczenie jakie stosują ptaki chroniąc się przed wodą. Czaple do pielęgnacji i ochrony piór używają proszku, który uzyskują rozkruszając dziobem pióra pudrowe. Jak łatwo się domyślić prezentowana dziś lotka też jest tym proszkiem pokryta 🙂 .
Czas na kilka przykładów tj. zaprezentowanie tego co można „wyczarować” z zaledwie kilku promieni lotki czapli. Na zdjęciu widzicie, że jesteśmy w trakcie wiązania popularnej „Popielatki” – być może za jakiś czas ten wzór pojawi się w odcinku Krok po Kroku 😉 . Do trzonka haka przywiązaliśmy kilka połączonych ze sobą promieni z lotki czapli.
Przy ich użyciu nawijamy „włochaty” odwłok tej imitacji jętki. Włochaty właśnie dzięki promieniom, które wychwalamy od początku tego artykułu 😀 .
Następnie dokładamy pióro „genetyka” i budujemy nim jeżynkę.
„Popielatka” jest gotowa.
Teraz użyjemy promieni z pióra czapli w ten sam sposób co wcześniej, ale mucha będzie inna. Druga wersja popielatki – wariant „spadochronowy”. Zatem… przywiązujemy kilka połączonych promieni pracując nicią w kierunku kolanka haka.
i nawijamy odwłok „Popielatki” do samego skrzydełka.
Nawijamy „spadochron” z „genetyka” i…
„Popielatka” w wersji parachute jest gotowa.
Promieni czapli możemy także używać pojedynczo. Przykładem jest F-Fly – Heron Variant który znajduje się w naszym cyklu Krok po Kroku.
Wykonuje się go łatwo – po prostu przewijamy trzonek haka jednym promieniem i…
…dowiązujemy skrzydełka z CDC.
Jedyna trudność w tym wzorze to wymagane użycie haków w rozmiarach od 20 do 24 – wtedy pojedynczy promień czapli sprawdza się najlepiej.
Szukajcie piór czapli i innych ptaków na łąkach i brzegach rzek i jezior. Prawie wszystkie znajdą zastosowanie w wiązaniu sztucznych much.