Air Head

Air Head… bo ostatnia mucha 2020 roku musi być wyjątkowa! Zapraszamy do uwiązania kolejnego wzoru z „pudełka” Gary’go LaFontaina. To zdecydowanie jest imitacja chruścika, a pisząc precyzyjnie, poczwarki chruścika, która wypłynęła do powierzchni wody. Wzór ten cechuje świetna pływalność i niesamowita elastyczność, ponieważ można go wiązać na hakach od 16 do 8, a kolory dobierać w zależności od wymagań łowiska. Zapraszamy do imadeł!

Lista materiałów (Air Head)

Hak

Do suchej muchy w rozmiarze od 8 do 16 – regularna długość trzonka, regularna grubość drutu. My wybieramy Top Fly 203 w rozmiarze 10.

Nić

UNI 8/0 w kolorze Lt. Cahill *.

Odwłok

Dubbing z sierści królika w kolorze imbirowym *. Możecie użyć w zamian także dubbingu z sierści: norki, bobra, oposa itd.

Skrzydełko

Sierść sarny lub jelenia w kolorze szarym (naturalnym) *.

Głowa

Folia do pakowania elektroniki

* – kolory dobierajcie do kolorów występujących nad waszą wodą owadów.

Umieszczamy hak w szczękach imadła.

Wchodzimy nicią tuż za oczkiem i…

…pracujemy nią do kolanka.

Bierzemy niewielką ilość dubbingu z królika.

Nakręcamy go na nić.

Nawijamy odwłok muchy, pracując w kierunku oczka. Niech zajmuje ok. 2/3 długości trzonka haka. Niech będzie nawinięty stożkowo – tak jak widzicie to na zdjęciu.

Czas zbudować skrzydełko. Do tego celu użyjemy sierści sarny lub jelenia. Bierzemy niewielki pęczek i umieszczamy go w hair stackarze.

Następnie przywiązujemy go do trzonka haka tuż za odwłokiem. Niech skrzydełko ma tyle długości co odwłok – ok. 2/3 długości trzonka.

Kiedy sierść sarny jest solidnie przywiązania, odcinamy jej pozostałość i zabezpieczamy miejsce odcięcia nicią.

Ponownie sięgamy po dubbing z królika. Jego niewielką ilością zabezpieczamy ostatecznie miejsce odcięcia sierści. Tworzymy przy okazji niewielki tułów muchy.

Czas na element, który czyni ten wzór wyjątkowym. Czas na główkę! Do jej zbudowania będziemy potrzebować dwa paski folii do pakowania elektroniki. Niech mają po ok. 1,5 cm szerokości i ok. 5 centymetrów długości.

Air Head

Paski przywiązujemy tuż za skrzydełkiem, od dołu i od góry trzonka haka. Uważajcie, aby nie przykryć oczka!

Air Head

Po przywiązaniu folii nić parkujemy przy skrzydełku. Następnie zaczynamy formować główkę. Przywiązaną folię układamy w kierunku kolanka. Niech będzie w miarę luźna.

Air Head

Teraz, zaparkowaną przy skrzydełku nicią, łapiemy obydwa paski folii. Tworzy się „powietrzna głowa”. Wykonujemy kilka nawojów. Niech będzie ona solidnie przywiązana.

Air Head

Kiedy jesteśmy zadowoleni, finiszujemy muchę i odcinamy nić.

Air Head

Teraz musimy przyciąć folię. Zaczynamy od dołu.

Air Head

Odcinamy folię na krótko – robimy taki „krawacik” jak widzicie na zdjęciu.

Air Head

Teraz góra 🙂 . Skracamy folię do długości skrzydełka i…

Air Head

…przecinamy ją na pół. Na zdjęciu widać to dokładnie.

Air Head

Air Head jest gotowa! Dziwna, lecz na swój sposób piękna 😉 . Tak jak kończący się 2020 rok. Serdecznie polecamy. Trzymajcie się!