Bird of Prey Caddis

Bird of Prey Caddis to prawdziwy drapieżnik! Ta skonstruowana przez Ricka Andersona nimfa, dzięki swojemu bogatemu „ubraniu” nie daje pstrągom i lipieniom żadnego wyboru… Pozostaje tylko jedna możliwość – atak! My postąpimy identycznie – musicie ją uwiązać! Zapraszamy do imadeł!

Lista materiałów (Bird of Prey Caddis)

Hak: Kiełżowy z prostym oczkiem. Idealny będzie TMC 2499SP-BL w rozmiarach od 10 do 18.

Nić: Uni 8/0 w kolorze czarnym

Odwłok:

  • UNI Mylar w kolorze perłowym – szerokość dobierzcie do rozmiaru haka. Prezentowany na zdjęciu rozmiar 14, będzie dobry do haków w rozmiarze 12 i 10.
  • Maska zająca w kolorze Natural brown

Ogonek i jeżynka: Okrywy kuropatwy

Tułów: Herl pawia indyjskiego

Główka (obciążenie): Miedziany, srebrny lub złoty koralik wolframowy, lub mosiężny w rozmiarze dopasowanym do rozmiaru haka. My do haka 12 użyjemy mosiężnego koralika 3 mm w kolorze miedzianym.

Zakładamy koralik na hak, który umieszczamy w imadle.

Wchodzimy nicią tuż za koralikiem.

Od razu sięgamy po mylar (odcinek ok. 6-8 cm) i przywiązujemy go tuż za koralikiem, pracując nicią w kierunku kolanka aż…

…dojdziemy do jego środka.

Teraz zmieniamy pozycję haka w imadle na tę widoczną na zdjęciu i…

…sięgamy po pierwszą okrywę kuropatwy. Ta ma być dość duża i mieć nieco inny kolor niż większość piór na skórze kuropatwy. Właśnie dzięki temu kolorowi odnajdziecie pióro bez problemu.

Kiedy już mamy pióro, wycinamy z niego sam czubek. Nie będzie nam potrzebny. Otrzymujemy takie „V” jak na zdjęciu.

Zbieramy to „V” w pęczek i…

…po uprzednim odmierzeniu długości trzonka haka, przywiązujemy kilkoma nawojami w miejscu parkowania nici. Sterczącą w kierunku oczka pozostałość pióra odcinamy i zabezpieczamy miejsce odcięcia kilkoma nawojami nici.

Bird of Prey Caddis

Następnie nakręcamy na nić dość dużą ilość dubbingu z maski zająca.

Bird of Prey Caddis

Dubbingiem formujemy odwłok nimfy. Ważne jest, żeby nie nawinąć go do samego koralika, gdyż przed nim musi zostać nieco miejsca na jeżynkę i tułów.

Bird of Prey Caddis

Teraz przewijamy odwłok mylarem. Staramy się zrobić to jak najszerzej. Łapiemy mylar nicią przed koralikiem. Cały czas dbamy o wolne miejsce przed koralikiem. Możemy wyczesać delikatnie dubbing spomiędzy nawojów mylara.

Czas na mniejszą okrywę kuropatwy. Ta już bardziej przypomina pióro kuropatwy 😉 . Wyrwaliśmy ją z szyi ptaka – ma lekko zakrzywioną stosinę. Odrywamy dolne, puchowe promienie i trochę tych sztywniejszych, długich. Chociaż w tym wzorze nie ma określonej poprawnej długości jeżynki, my dbamy, żeby była ona proporcjonalna do reszty muchy.

Bird of Prey Caddis

Łapiemy pióro w sposób widoczny na zdjęciu i odcinamy czubek, pozostawiając taką końcówkę, którą bez problemu będziemy mogli…

Bird of Prey Caddis

…przywiązać tuż za koralikiem, pracując nicią w kierunku kolanka.

Bird of Prey Caddis

Tak przywiązanym piórem budujemy ubogą jeżynkę. Zwróćcie uwagę na to, że przy koraliku cały czas mamy miejsce na tułów 🙂 .

Bird of Prey Caddis

Zbudujemy go przy użyciu jednego herla pawia. Bierzemy taki z „długimi” promykami i przywiązujemy go mniej-więcej w środku długości. Tak jak to jest pokazane na zdjęciu. Następnie odcinamy sterczący w kierunku oczka odcinek.

Bird of Prey Caddis

Przesuwamy nić do koralika i przy użyciu pozostałego herla pawia nawijamy tułów (kołnierzyk) nimfy.

Bird of Prey Caddis

Pozostało użyć finiszera + kropelki szelaku i Bird of Prey Caddis jest gotowa!

Bird of Prey Caddis

Uwiążcie go i cieszcie się jego skutecznością bowiem, jest to wzór uniwersalny. Polecamy!

Fanpage Facebook TLG