BWO Spent to prostota i doskonałość w jednym! Dziś prezentujemy wzór pana Romana Mosera, który szczególnie przypadł nam do gustu. Imitacja martwego imaga popularnej oliwki, którą wiąże się w zaledwie kilku krokach. Sprawdźcie sami! Zapraszamy do imadeł!
Lista materiałów – BWO Spent
Hak: Top Fly 2100 w rozmiarze 16. Wiecie, że je lubimy. 😉
Nić: Cienka i mocna w kolorze brązowym lub piaskowym. Wybieramy Veevus 16/0
Ogonek: Kilka promieni z okrywy koguta genetycznego. Kolor grizzly będzie idealny.
Odwłok: Dubbing syntetyczny różnych odcieniach koloru oliwkowego. My wybieramy SLF Wapsi MC w kolorze numer 5 – BAETIS (Pale Watery).
Tułów: Ciemny dubbing syntetyczny. Brązowy lub czarny. My odwracamy kostkę i wybieramy SLF Wapsi MC w kolorze numer 16 – Black, Midge Pupa.
Skrzydełka: Para Post Wings w kolorze srebrnym.
I to wszystko. Możemy zaczynać!
Hak umieszczamy pewnie w szczękach imadła.
Wchodzimy nicią, zostawiając nieco miejsca przy oczku.
Od razu sięgamy po kilka promieni z okrywy koguta. Ogonek ma być ubogi.
Przywiązujemy je, pracując w kierunku kolanka. Kiedy do niego dotrzemy, możemy zrobić jeden nawój pod ogonkiem, aby ustawić go w pozycji, którą widzicie na zdjęciu. Nie jest to jednak konieczne.
Następnie odcinamy sterczącą w kierunku oczka pozostałość pióra i…
…wracamy nicią do miejsca, w którym zaczynaliśmy.
Sięgamy po niewielką ilość dubbingu i…
…pracując najpierw w kierunku kolanka, a następnie wracając do miejsca, w którym zaczynaliśmy, budujemy odwłok spenta.
Czas na skrzydełka. Wykonamy je oczywiście z Para Post Wings. 😉 Bierzemy niewielki pęczek. Niech mam maksymalnie pięć centymetrów długości.
Przywiązujemy go, stosując „ósemkę”, tak aby trzonek haka dzielił go na dwie równe części. Dbamy o to, by był on przywiązany solidnie i równo. Nie może się ruszać na haku.
Kiedy skrzydełka są przywiązane, sięgamy po ciemny dubbing.
Nakręcamy go na nić i…
…ponownie „kręcąc ósemki” jak mewy na plaży w Juracie… budujemy tułów muszki.
Kiedy jesteśmy zadowoleni z wyglądu tułowia, finiszujemy przy oczku i odcinamy nić. Przycinamy też skrzydełka. Niech mają teraz długość równą odcinkowi: od miejsca ich przywiązania do końca ogonka muchy.
Dzięki hojnemu podejściu do długości skrzydełek w poprzednim kroku teraz przy pomocy bardzo ostrych nożyczek możemy, wymodelować kształt skrzydełek martwej jętki.
Kiedy będziemy zadowoleni z kształtu skrzydełek BWO Spent będzie gotowa.
Polecamy ją szczególnie podczas „gęstej” rójki, niezależnie od pory roku. Nie zapominajcie o tym wzorze, może dać Wam wielką przewagę, kiedy ryby „marudzą” i wybierają tylko najłatwiejsze zdobycze.