Caddis CDC Emerger to nowoczesny, łatwy do uwiązania wzór, który genialnie uwypukla potęgę piór CDC. Pochodzi on z pudełka świetnego, duńskiego flytiera, Pana Mortena Oleanda, którego wzory sprawdzamy od dawna na łowiskach w Polsce i Europie. Zapraszamy do imadeł!
Lista materiałów – Caddis CDC Emerger
Hak: W rozmiarze od 16 do 8. Do suchej muchy, o regularnej długości i standardowej grubości drutu. Wybieramy Top Fly Br. 2100 w rozmiarze 10, dla wygody prezentacji wzoru.
Nić: Ciemna, solidna, dopasowana grubością do rozmiaru haka. Dla zastosowanej dziesiątki idealna będzie Danville’s Flymaster 6/0.
Skrzydełka: Trzy CDC, w tym dwa ciemne, jedno jasne. Dopasujcie kolory piór do kolorów owadów, które imitujecie.
Odwłok, tułów i głowa: Dubbing z CDC w kolorze ciemnym. Przy wyborze koloru piór warto postąpić tak samo, jak przy dobieraniu materiału na skrzydełka – dopasować się do natury 😉 .
Jesteście gotowi? 😉 Zaczynamy!
Umieszczamy hak w szczękach imadła. Jeżeli używacie haka z zadziorem, pamiętajcie, żeby go od razu „skasować”. 🙂
Sięgamy po dwa ciemniejsze CDC i odrywamy od ich stosin, długie promienie, które znajdują się przy dudkach. To ułatwi nam nieco wiązanie tego wzoru.
Wchodzimy nicią, zostawiając wolną 1/3 trzonka od strony oczka.
Następnie stosując technikę opisaną podczas wiązania Bubble Wing Caddis
Przywiązujemy pióra centralnie na trzonku. To bardzo ważne!
Teraz sięgamy po trzecie, najjaśniejsze pióro i taktując je tak samo, jak dwa ciemniejsze…
…przywiązujemy je do trzonka haka.
Trzy CDC czekają, stercząc w stronę kolanka, a my sięgamy po przygotowany uprzednio dubbing CDC.
Nakręcamy go pieczołowicie, na oczekującą przy kolanku nić i…
…tak przygotowanym pierzastym szalem 😉 , budujemy odwłok emergera. 1/3 trzonka, od strony oczka, cały czas pozostaje wolna. To niezmiernie ważne!
Kiedy jesteśmy zadowoleni z kształtu odwłoka, łapiemy CDC i kładziemy je w kierunku oczka, tworząc „bubble wing”. Zaparkowaną na początku odwłoka nicią solidnie zabezpieczamy pióra. Dbamy, by były one ułożone centralnie na trzonku. Dzięki temu skrzydełko będzie równe i mucha będzie pływała poprawnie.
Kiedy jesteśmy zadowoleni z wyglądu i ułożenia skrzydełka, zaczesujemy nieco w kierunku kolanka, sterczące na boki promienie CDC i zabezpieczamy je nicią, Następnie odcinamy sterczące w kierunku oczka stosiny i miejsce odcięcia pokrywamy nicią, która po tym zabiegu powinna wrócić tuż przed skrzydełko.
Ponownie sięgamy po dubbing z CDC i po nakręceniu go na nić…
…budujemy tułów i głowę imitacji. Następnie finiszujemy przy oczku i odcinamy nić.
Jeżeli tak jak my, używacie CDC, o dużej gęstości promieni możecie, idąc za naszym przykładem, wyrwać nadwyżkę promieni i dać w ten sposób imitacji nieco „oddechu” Po tym zabiegu Caddis CDC Emerger jest gotowy!
Caddis CDC Emerger to nasza, kolejna propozycja na gorące, letnie wieczory. Polecamy!