Dziś pokażemy Wam prawdziwą ślicznotkę 😍 . Oto Danica Emerger, czyli imitacja wyłaniającej się spod wody subimago jętki majowej. Jest to prosty do uwiązania wzór, który może być używany jako sucha i mokra mucha 🙂 . Zapraszamy do imadeł!
Lista materiałów (Danica emerger)
Hak
Potrzebny będzie hak o długim trzonku lecz drut nie powinien być gruby. Nie ma zbyt wielu takich haków na rynku. My używamy i polecamy Partridge YH1A A.K.A H1A – rozmiar dopasujcie do rozmiaru jętki, my używamy 6.
Nić
Mocna + dobrze kryjąca = Danville 6/0 Flymaster Thread Waxed. Kolor dopasowujemy do kolorów „majówki”. My używamy beżowego, ale możecie użyć czarnego lub oliwkowego.
Ogonek
Trzy „włosy” sierści łosia (Moose mane)
Odwłok
- Pływający dubbing – możecie użyć: Super fine, Kapoka, dubbingu z CDC, lub jak my świetnego Fly-Rite dubbing w kolorze jasno-oliwkowym.
- Jedwab do wiązania much – kolor zbliżony do koloru nici wiodącej.
Tułów
Promienie dużych CDC. My używamy trzech kolorów. Ciemna oliwka, jasna oliwka i kremowy. Do wykonania tułowia przydadzą się klipsy do CDC.
Jeżynka
To główna ozdoba tego wzoru. Jedno pióro okrywowe kuropatwy czerwonej.
Główka
Nić – Danville 6/0 Flymaster Thread Waxed
Umieszczamy hak w imadle i kasujemy zadzior.
Wchodzimy nicią wiodącą zostawiając przy oczku dużo miejsca – ok. 1/3 długości trzonka haka.
Pracujemy nicią w do kolanka. Następnie wracamy do miejsca w którym zaczynaliśmy.
Będziemy przywiązywać ogonek. Zbudujemy go z trzech „włosów” z sierści łosia. Wybierzcie takie o zbliżonej grubości i kolorze.
Odmierzamy 1,5 długości trzonka haka. Następnie przywiązujemy je, szerokimi nawojami nici, pracując w kierunku kolanka.
Pozostałość, sterczącą w kierunku oczka – odcinamy. Nić wiodąca wraca do miejsca w którym zaczynaliśmy.
A my przygotowujemy około dziesięciocentymetrowy odcinek jedwabnej nici. Zostanie on wykorzystany do budowy segmentów odwłoka.
Przywiązujemy go pracując nicią w kierunku ogonka. Miejsce przy oczku cały czas jest wolne.
Nić zostaje zaparkowana przy ogonku, a my bierzemy nieco dubbingu i…
…nakręcamy go na nić wiodącą. Niech powstała „kluska” z dubbingu nie będzie zbita.
Teraz nawijamy dubbing na trzonek haka – formując stożkowy odwłok jętki. Jeżeli zabraknie nam dubbingu to dokładamy go podczas budowania stożka.
Nić zostaje zaparkowana za odwłokiem, a my przewijamy stożek przywiązanym wcześniej jedwabiem. W ten sposób tworzymy segmenty. Łapiemy jedwab nicią tuż za odwłokiem a pozostałość odcinamy.
Czas zbudować solidny tułów jętki. Robimy pętlę z nici wiodącej i odkładamy ją na bok.
Bierzemy trzy CDC – niech to będą duże pióra i układamy jedno na drugim.
Następnie łapiemy ich promienie klipsem – tak jak widzicie to na zdjęciu.
Odcinamy stosiny, a promienie…
…zamykamy w pętli z nici. Po czym skręcamy ją przy użyciu bączka do dubbingu tworząc „włochatą szenilę”. Nić wiodąca powinna zostać zaparkowana w połowie pozostawionego przy oczku miejsca.
Tak przygotowaną szenilą formujemy tułów emergera. Następnie zabezpieczamy pętlę nicią wiodącą.
Czas na jężynkę! Jest to zdecydowanie największa ozdoba tego wzoru bo wykonujemy ją z pięknego, okrywowego pióra kuropatwy czerwonej.
Przed przywiązaniem pióro trzeba przygotować. Usuwamy dolne puchowe promienie i uprzednio zaczesawszy kolorowe promienie w kierunku dudki, odcinamy czubek pióra, zostawiając widoczny na zdjęciu kawałek stosiny.
Zostawiliśmy go po to, aby właśnie on został przywiązany do trzonka haka. Po przywiązaniu pióra, nić powinna zostać zaparkowana przy oczku.
My zaś nawijamy jeżynkę pracując piórem w kierunku oczka. Wykonujemy dwa, max trzy nawoje i łapiemy stosinę nici tuż przy oczku.
Następnie formujemy główkę i zakańczamy muchę.
Danica Emerger jest gotowa!
To ciekawy wzór bo na początku łowienia sprawdzi się jako sucha mucha, kiedy zaś namoknie, po kilku rybach 😉 , pokaże swoje zalety jako mokra mucha – prawie streamer 😉 Polecamy serdecznie!