Nici do wiązania sztucznych much. Niewątpliwie jest to temat w którym się można moooocno poplątać… Dlatego ten odcinek uszyjemy na miarę, ale trzeba będzie przeczytać troszkę więcej niż zwykle.
Uprzedzamy, że nie sposób w jednym odcinku odkryć wszystkie tajemnice które kryją nici. Będziemy do nich wracać przy okazji prezentowanych przez nas w piątkowe wieczory wzorów much.
Oznaczenia na szpulkach nici do wiązania sztucznych much.
Tu dopiero można się zaplątać… ponieważ producenci stosują trzy rodzaje oznaczeń grubości nici. Bywa tak że, jeden producent stosuje różne oznaczenia. Istny cyrk…
Poniższą instrukcją postaramy się Wam pomóc:
Oznaczenie pierwsze:
3/0, 6/0, 8/0, 12/0, 16/0, 18/0 itd…
Im mniejsza liczba z przodu tym nić będzie grubsza.
Oznaczenie drugie:
20 Denier (Den), 40 Denier, 70 Denier, 72 Denier itd…
Im większa liczba tym nić będzie grubsza
Oznaczenie trzecie:
0,05, 0,06, 0,10 itd…
Im większy ułamek tym nić będzie grubsza.
Wystarczy tylko to zapamiętać.
Jeżeli spotkacie inne oznaczenia, nie będziemy zdziwieni…
Kolory nici
Na zdjęciu prezentujemy niewielki wycinek oferty kolorystycznej firmy UNI. Zaręczamy, że nie jest ona wyjątkowa. Każdy producent ma w swoim katalogu bogatą paletę kolorów
Kolorów nici nigdy nie jest za dużo!
Nici do wiązania najmniejszych much
Są cienkie i łatwo pękają w rękach początkującego „wiązacza”. Jednak kiedy nabierzecie wprawy, docenicie ich zalety.
Zwykle są one zbudowane z pojedynczego włókna jak Spiderweb i Caenis.
Mogą być także nawijane na szpulkę jak Synton, w przypadku którego mamy dwa mono włókna i od nas zależy czy do wiązania będziemy używać dwóch czy jednego.
Widoczny na zdjęciu Veevus jest splotem dwóch lub trzech bardzo cienkich włókien, a rewelacyjna Trico, łączy w sobie zalety nici kryjącej i bardzo cienkiej, gdyż jej konstrukcja przypomina jedwab (bardzo wiele mikro włókien w wiązce).
Z czasem znajdziecie najlepszą dla Siebie
Nici uniwersalne
Chyba najsławniejszymi w tym zestawieniu są nici kanadyjskiej firmy UNI. Możemy nimi wiązać wszystkie rodzaje much.
Nici do wiązania dużych much
Pisząc dużych, mamy na myśli duże streamery, poppery i nimfy. Tu możemy zapomnieć o finezji. Potrzebne są nici mocne i dobrze kryjące, które pozwolą pewne przytwierdzenie do haka dużej ilości materiałów.
Nici do zadań specjalnych
Gel Spun Polyethylene – czyli G.S.P. Jest najbardziej odporną na zerwanie dostępną obecnie na rynku nicią. Zastosowanie tej technologii pozwala na otrzymanie nici cienkiej 8/0 a wytrzymałej bardziej niż kewlarowa nić 3/0
Wiodącymi producentami są tu UNI i jej Cord, Veevus ze swoją G.S.P i Semperfli z rewelacyjnym Nanosilk 18/0, który jest używany przez do wiązania najmniejszych imitacji, bez ryzyka urwania nici.
Jak widzicie nie jest to takie trudne. Zapiszcie sobie ten artykuł w zakładkach przeglądarki, a na pewno nigdy się nie „zaplączecie”. Pozdrawiamy!