Diving Water Boatman to kolejny ultraciekawy wzór autorstwa Gary’ego Lafontaine. Imitacja pluskwiaka z rodziny wioślakowatych. Mucha wyporna, uwiązana z dobrze pływających materiałów, jednak przeznaczona do łowienia pod powierzchnią wody. Wszystko po to, aby przytapiana intermedialnym lub tonącym sznurem chciała wypływać na powierzchnię wody, naśladując w ten sposób naturalne zachowanie pluskwiaka, który musi raz na jakiś czas zaczerpnąć powietrza. Genialne! Zapraszamy do imadeł!
Lista materiałów (Diving Water Boatman)
Hak: Wielozadaniowy 😉 Taki co można uwiązać na nim nimfę i suchara. My wybieramy AK 501 w rozmiarze 10.
Nić: Chętnie sięgamy po świetną Danville 6/0 w kolorze beżowym. (Matryca aparatu srogo przekłamuje)
Odwłok: Zimowa sierść jelenia. My używamy Elk hair w kolorze białym (wybielanym).
Tułów: Miękki dubbing. My wybieramy bobra w kolorze calibetis. Możecie użyć piżmaka, oposa ostatecznie królika. Chodzi o to, żeby, dubbing był „gładki” w strukturze. Np. zając odpada, ma zbyt wiele ostrych włosów okrywowych. Wiewiórka też nie będzie dobrym wyborem.
Pancerz (przykrywający tułów i odwłok): Promienie ze sterówki bażanta.
Odnóża: Gumowe nóżki
3… 2… 1… zaczynamy! 😉
Kasujemy zadzior i umieszczamy hak w szczękach imadła.
Wchodzimy nicią w 1/3 długości trzonka. Tylko ją „zaczepiamy” na trzonku.
Bierzemy dużą ilość promieni ze sterówki bażanta. Jak wam się będzie wydawało, że wzięliście dużo, to weźcie jeszcze trochę, żeby było naprawdę dużo! 😀
Odcinamy czubki i…
…przywiązujemy w sposób widoczny na zdjęciu, pracując nicią w kierunku kolanka. Możecie delikatnie na nie wejść. Tam pozostanie zaparkowana nić.
My zaś rozpoczynamy budowę odwłoka naszego „wioślarza” 😉 . Do tego celu użyjemy zimowej sierści jelenia. Odcinamy od skóry pęczek i…
…obracamy go w palcach.
Odcinamy te cienkie czubki.
Przywiązujemy sierść do trzonka haka tak samo, jak byśmy wiązali Goddard Caddis. Nić parkujemy tuż za przywiązaną sierścią.
Sięgamy po kolejny pęczek. Przygotowujemy go identycznie i…
…przywiązujemy. Niech przywiązana sierść nie zajmie więcej niż połowę trzonka. Najlepiej, jeżeli będzie to mniejszy obszar. Nić pozostaje zaparkowana tuż za sierścią.
Teraz ostrymi nożyczkami, strzyżemy sierść od spodu, po bokach i…
…od góry. Staramy się utworzyć coś na kształt, piłki do rugby, ze ściętymi czubkami. Wybaczcie, inaczej nie umiemy go opisać 😀 . Kiedy jesteśmy zadowoleni z kształtu, sięgamy po…
…gumowe nóżki. Wystarczy pojedynczy pasek – ok. 8-10 cm długości. My akurat używamy okrągłych, ale tak naprawdę każde będą dobre.
Przywiązujemy go tuż za przyciętą sierścią, na górze trzonka w miejscu parkowania nici i w połowie jego długości. Niech pierwsza połowa gumki zwisa po lewej stronie trzonka…
…a druga po prawej. Kiedy wygląda to jak na zdjęciu parkujemy nić tuż za sierścią. Będziemy budować tułów.
Do tego celu użyjemy naturalnego dubbingu. Najlepiej uważanego za dobrze pływający. My proponujemy dubbing z sierści bobra. Niech będzie w odcieniach brązu i zieleni. Najlepiej taki zgniły kolor.
Nakręcamy dużą ilość dubbingu na nić i…
…budujemy nim tułów muchy. Niech będzie tak samo obszerny, jak odwłok z sierści jelenia, lub nawet obszerniejszy! Ważne jest, aby nie nawijać dubbingu do samego oczka haka. Niech zostanie tam miejsce o szerokości dwóch nawojów nici.
Nić zostaje zaparkowana właśnie w tym miejscu, a my przykrywamy odwłok i tułów, sterczącymi w kierunku kolanka promieniami ze sterówki bażanta. Przywiązujemy w pozostawionym przy oczku miejscu.
Przywiązujemy solidnie i odcinamy sterczący w kierunku oczka nadmiar promieni.
Zabezpieczamy miejsce odcięcia promieni kilkunastoma nawojami nici i finiszujemy.
Odcinamy nić i zaklejamy powstałą „główkę” szelakiem lub lakierem bezbarwnym. Odcinamy też nadmiar gumki z obu stron muchy.
Od Was zależy, jak długie odnóża zostawicie. My staramy się, aby były podobnej długości co długość trzonka. Mogą być nieco dłuższe.
Diving Water Boatman jest gotowy!
Diving Water Boatman to wzór przeznaczony do łowienia na wodach stojących i wolno płynących rzekach. W Polsce mamy 35 gatunków tych pluskwiaków! Warto wypróbować. Serdecznie polecamy.