Swiss Straw

Swiss Straw lub Raffene, bo właśnie pod takimi nazwami występuje w handlu, to według nas niezastąpiony towarzysz każdego „wiązacza”. Stosujemy ją, chcąc dodać naszym muchom lekkości i delikatności. Doceniamy również jej walory estetyczne. Zapraszamy do zapoznania się tym syntetycznym, lecz dość staromodnym materiałem.

Charakterystyka Swiss Straw

Chcąc opisać cechy charakterystyczne tego materiału, nie można uniknąć porównania go do plastykowej folii. Jednak Swiss Straw nie jest plastykową folią. Nie jest rozciągliwa, nie daje się łatwo odkształcać w palcach – ma niską pamięć, lecz można ją bardzo łatwo porwać i zmienia się pod wpływem wilgoci! Staje się miękka i jeszcze delikatniejsza, niż kiedy jest sucha. To sprawia, że jest idealnym materiałem muchowym…

Swiss Straw

Kiedy ją kupujemy w sklepie specjalistycznym, otrzymujemy materiał nawinięty na kartoniku. Takim samym jak Sparkle yarn, którą opisaliśmy tydzień temu.

Swiss Straw

Odwijając ją z kartonika, dostajemy wielowarstwowy, poskładany pasek. Ciężko to określić inaczej. W zasadzie jest on już gotowy do użycia, bo możemy go teraz przywiązać do haka. Jednak robimy tak w bardzo niewielu przypadkach.

Swiss Straw

Korzystając ze Swiss Straw będziemy raczej starać się ją profilować, dostosowując do wzoru, który mamy zamiar uwiązać. Dlatego rozwijamy pasek.

Swiss Straw

Robimy to do momentu, aż pozostanie nam tylko jedna warstwa. Teraz będziemy w stanie zaobserwować i docenić wszystkie walory tego materiału. Po całkowitym rozwinięciu otrzymujemy, delikatną, lecz sztywną „folię”, która jest przeźroczysta, nawet ta w kolorze czarnym lub granatowym będzie miała tę cechę, która połyskuje i przyjemnie szeleści w palcach.

Swiss Straw

Skoro wspomnieliśmy już o kolorach, to warto zauważyć i docenić ofertę dostępną w wymienionych wyżej sklepach. Jest naprawdę szeroka, co przy niewielkiej cenie materiału czyni ją jeszcze bardziej atrakcyjną. Jednak na zdjęciu widać tylko trzy kolory. Dlaczego? Otóż materiał ten ma jeszcze jedną ważną zaletę.

Przyjmuje tusz z flamastrów wodoodpornych!

Swiss Straw

To sprawia, że mimo wspomnianej szerokiej oferty kolorystycznej, możemy posiadając jedynie bezbarwną Swiss Straw, we własnym zakresie nadawać jej dowolne kolory.

Zastosowania Swiss Straw

Dość o zaletach! Czas na trochę praktyki tzn. kilka słów o zastosowaniach, które są szerokie.

Swiss Straw

Przy użyciu Swiss Straw możemy wykonać porywy odwłoków larw i poczwarek…

Swiss Straw

…aby świetnie uwydatnić ich segmentację.

Swiss Straw

Możemy zbudować pokrywy tułowi oraz…

Swiss Straw

…kiedy wiążemy większe nimfy…

Swiss Straw

…budować z niej głowy larw.

Będzie ona także świetnym materiałem do wykonania skrzydełek mokrych much.

Zalążków skrzydełek nimf oraz…

…suchych much.

Przykładowe wzory

Damsel nymph z pokrywą głowy i tułowia, wykonanymi z Swiss Straw.

The POPA Caddis z pięknymi, przeźroczystymi skrzydełkami.

Dragonfly nymph

Caddis pupa.

Świtezianka.

Yellow May Emerger.

Spent willow and needle fly.

Hetagenid nymph.

Kiełż.

Rhyacophila pupa

Damsel nymph.

Podsumowując

Swiss Straw to materiał przydatny podczas wiązania much z każdej rodziny. Warto mieć ją w swoim warsztacie. Polecamy!

Fan page Facebook TLG