The POPA Caddis

The POPA Caddis, czyli: Post-Ovipostiting Adult Caddis to mokra mucha! Bohater dzisiejszego odcinka jest imitacją dorosłej samicy chruścika, która zanurkowała w celu złożenia jaj, na wybranym kamieniu i teraz się wynurza, aby finalnie znów wzbić się w powietrze. To kolejny, niesamowity wzór pana Olivera Edwardsa. Geneza jego powstania została opisana w książce, z której pochodzi. Mowa tu o „Flytyiers Masterclass”, której lekturę serdecznie polecamy, zapraszając Was do imadeł!

Lista materiałów (The POPA Caddis)

Hak: Kiełżowy. W rozmiarach od 8 do 18. My używamy Partridge K4A w rozmiarze 8

Nić: Grubość w zależności od rozmiaru haka, jaki zastosujecie. Do naszej wersji użyjemy UNI 8/0 w kolorze ciemnobrązowym.

Odwłok:

  • Dubbing syntetyczny w kolorze dopasowanym do imitowanego chruścika. My używamy Wapsi Masterclass w kolorze ciemnobrązowym #27
  • Złoty drucik – grubość dopasujcie do rozmiaru haka.

Tułów i odnóża: Sierść z brzucha jelenia – kolor brązowy. Tu również macie dowolność w dopasowaniu do imitowanych owadów.

Skrzydełka: Swiss straw – kolor dopasowany do reszty materiałów.

Czułki: Sierść borsuka. Wykorzystamy zaledwie dwa włosy. Do ich pokolorowania przyda się wodoodporny flamaster, w dopasowanym do reszty materiałów kolorze.

Zaczynamy od przygięcia zadziora i umieszczenia haka w szczękach imadła.

Następnie wchodzimy nicią, zostawiając nieco miejsca przy oczku. Wykonujemy kilka nawojów w kierunku kolanka i…

…przywiązujemy drucik. Niech odcinek drutu ma ok. 8 cm długości – będzie się go łatwo nawijać. Pracujemy nicią, przywiązując drucik, do miejsca widocznego na zdjęciu. Tam parkujemy nić.

Będziemy budować odwłok chruścika. Do tego celu użyjemy dubbingu. Bierzemy sporą ilość. Dorosłe chrusty, a zwłaszcza samice 😉 mają duże odwłoki.

Nawijamy dubbing na nić i…

…pracując w kierunku oczka, budujemy odwłok. Ważne jest, aby zostawić sporo miejsca przy oczku. 1/3 długości trzonka powinna zostać wolna.

Kiedy jesteśmy zadowoleni z nawinięcia dubbingu, przewijamy go drucikiem, tworząc segmenty odwłoka. Drucik łapiemy nicią w miejscu parkowania nici i…

…ukręcamy pozostałość drucika.

Czas zbudować tułów. Zaczynamy od wykonania pętli z nici. Robimy ją w miejscu parkowania nici.

W pętli umieszczamy oderwane od skóry włosy z brzucha jelenia. Następnie skręcamy pętlę przy użyciu bączka do dubbingu i…

The POPA Caddis

…po uprzednim przesunięciu nici w okolice oczka, nawijamy na hak zamkniętą w pętli sierść, tworząc tułów i odnóża chruścika.

Pętlę zabezpieczamy i odcinamy przy oczku.

Nawiniętą sierść zaczesujemy palcami w dół. Efekt widzicie na zdjęciu.

Czas na skrzydełko. Odcinamy z motka kawałek Swiss straw. Niech ma ok. pięć centymetrów. Rozwijamy go całkowicie, tak jak jest to pokazane na zdjęciu.

The POPA Caddis

Teraz pomiary 😉 . Musimy dopasować skrzydełko rozmiarem do haka. My wiążemy na haku w rozmiarze 8, więc idealnie będzie odciąć pasek o szerokości ok. dwunastu milimetrów

The POPA Caddis

I gotowe…

The POPA Caddis

Teraz należy złożyć go na pół. Tak by otrzymać pasek o szerokości ok. sześciu milimetrów.

The POPA Caddis

A teraz ponownie na pół, tyle że w innej płaszczyźnie. Finalnie otrzymujemy złożony na pół pasek o szerokości ok. 6 mm (do haka w rozmiarze 8). Wiążąc z użyciem mniejszych haków, zmniejszajcie proporcjonalnie i estetycznie szerokość paska Swiss straw.

The POPA Caddis

Kiedy materiał na skrzydełka jest gotowy, przykładamy go zgięciem do trzonka. Zamknięta krawędź Swiss straw ma być na górze.

The POPA Caddis

Następnie przywiązujemy skrzydełka, zgniatając dość mocno Swiss straw. Przy okazji rozpoczynamy formowane główki chruścika.

The POPA Caddis

Kiedy skrzydełka są już solidnie przymocowane, możemy odciąć nadmiar Swiss straw. Postarajcie się wyciąć kształt skrzydełek chruścika. Czyli jedno dość długie cięcie od góry i krótkie „temperujące” powstały ostry kształt wykonane od dołu. Pamiętajcie, aby skrzydełka nie były zbyt krótkie. Te na zdjęciu są ledwo, ledwo ok 😀

The POPA Caddis

Nie ma co myśleć o skrzydełkach! Ostatecznie są ok 😉 Czas na czułki. Do ich wykonania użyjemy dwóch włosów z sierści borsuka. Wybierzcie dwa podobne. Jak nie macie borsuka, użyjcie innej sztywniej, niełamliwej sierści.

The POPA Caddis

Przywiązujemy je „na krzyż”. Tak jak widzicie na zdjęciu. Niech mają max. dwie długości trzonka.

The POPA Caddis

Następnie odcinamy zbędne części włosów i formujemy główkę chruścika. Finiszujemy i pokrywamy główkę szelakiem. The POPA Caddis jest gotowa.

The POPA Caddis

Wszystko pięknie i mucha jest uwiązana, lecz pozostaje udzielić odpowiedzi na jedno pytanie:

Czy w Polsce występują gatunki chruścików, których samice wracają pod wodę, by złożyć jaja?

Odpowiedź:

Zakładamy, że tak, gdyż takie zachowania są specyficzne dla niektórych gatunków z rodzin:

The POPA Caddis

Polecamy przetestować The POPA Caddis! Zaręczamy, że będziecie zadowoleni.