Sparkle Yarn

Sparkle yarn, czyli błyszcząca przędza syntetyczna to naszym zdaniem nieco zapomniany materiał do wiązania sztucznych much. Dlaczego odszedł/odchodzi do lamusa? Być może wiązane przy jej użyciu wzory są zbyt „oldschoolowe”. Dziś udowodnimy, że sparkle yarn ma wielki potencjał i można ją wykorzystać, do wiązania much z każdej rodziny. Zapraszamy!

Charakterystyka sparkle yarn

Jeżeli mieliście kiedyś w rękach włóczkę lub przędzę, to w zasadzie już wiecie, o co chodzi. Trudno jest napisać o przędzy, coś więcej niż to, że jest przędzą 😀 .

Sparkle yarn

Można jedynie dodać, że ta akurat ma dość sztywne i mocno błyszczące włókna. Zapewne dlatego, że są one syntetyczne. 😉

Sparkle yarn

Widoczna na zdjęciu przędza to 3 ply yarn. Nie wiemy jak to sprawnie przetłumaczyć na język polski, ale chyba będzie tu pasowało przędza trójwarstwowa lub trójnitkowa. Chodzi i to, że jest ona splotem trzech włókien/warstw/nitek. Dziś w sklepach specjalistycznych (z materiałami do wiązania sztucznych much), dostępna jest jedynie ta wersja. Dawniej można było kupić także przędzę 4 ply. Jeżeli poszukacie w pasmanteriach, znajdziecie ich dużo więcej…

Sparkle yarn

Błyszcząca przędza syntetyczna jest dostępna w bardzo wielu kolorach. Nas oczywiście będą interesować te, które pomogą wykonać imitacje owadów. Skupimy się zatem na kolorach występujących w naturze. Odcienie zieleni i brązu będą najbardziej pożądane.

Sparkle yarn

Jeżeli zdecydujecie się na zakupienie przędzy w sklepie z materiałami muchowymi, możecie liczyć na trafne dopasowania kolorystyczne, lecz mniejszą ilość materiału, niż kiedy dokonacie zakupu w pasmanterii.

Sklep specjalistyczny najczęściej zaproponuje przędzę nawiniętą na taki kartonik, jaki widzicie na zdjęciu. Pasmanteria udostępni zaś cały kłębek. Decyzja należy do Was… Być może oprócz zaplecenia odwłoka larwy ważki równoskrzydłej, będziecie chcieli zrobić sobie na drutach szalik… 😉

Zastosowania sparkle yarn

Błyszcząca przędza syntetyczna jest świetnym materiałem do budowania odwłoków i tułowi sztucznych much.

Sparkle yarn

Przygotowując ją odpowiednio, możemy wykonać rewelacyjny odwłok suchej muchy, mokrej muchy lub nimfy.

Zaplatając jej włókna, zbudujemy odwłok dużej nimfy – np. wspomnianej powyżej larwy ważki równoskrzydłej, lub tułów streamera.

Możemy także, używać przędzy jako dubbingu, ale o tym już pisaliśmy. Jak zrobić dubbing z włóczki?

Przykładowe wzory

Po trzykroć Emerging Dun – różne haki i rozmiary a skuteczność wysoka 😉

Larwa ważki różnoskrzydłej (damsel).

Ephemerella Nymph na haku w rozmiarze 18.

March brown nymph – wersja z koralikiem.

Rhyacophila larvae.

Podsumowując

Oldschool nie oldschool, działa! Polecamy!

Fan page Facebook TLG