Emerging Dun

Emerging Dun to niesamowicie elastyczny, lecz nieco wymagający podczas wiązania wzór emergera jętki. Jego autorem jest Oliver Edwards. My uważamy, że to dobry sprawdzian dla każdego, kto chcę się zmierzyć z innowacyjnymi technikami wiązania, które autor tego wzoru propaguje. Zapraszamy do imadeł!

Lista materiałów (Emerging Dun – BWO Variant)

Hak

O długim trzonku i z grubszego drutu. Prosty lub zakrzywiony. My wybieramy Partridge YH1A w rozmiarze 16.

Nić

Danville Spiderweb

Ogonek

Kilka promieni z okrywy kuropatwy

Odwłok

Sparkle Yarn w kolorze oliwkowym

Tułów

Sparkle Yarn w kolorze oliwkowym + pianka do pakowania elektroniki

Skrzydełko

3 x CDC w kolorze szarym

Odnóża

Te same 3 CDC, z których zbudowane są skrzydełka

Kasujemy zadzior i umieszczamy hak w imadle.

Wchodzimy nicią w połowie trzonka haka.

Bierzemy okrywę kuropatwy. Najlepiej taką z grzbietu. Te pióra mają proste promienie, idealne na ogonki.

Odrywamy od stosiny pęczek promieni. Niech ich będzie kilka.

Przywiązujemy, pracując w kierunku kolanka. Zatrzymujemy się na wysokości miejsca, w którym był zagnieciony obecnie zadzior.

Do zbudowania odwłoka użyjemy Sparkle Yarn w kolorze oliwkowym. Ta, której my używamy, ma trzy główne włókna (3 ply). Dlatego usuwamy jedno z nich. Przygotujcie ok. dziesięciocentymetrowy kawałek tej włóczki.

Włóczka jest równa na całej długości, więc trzeba ją przysposobić do użycia 😉 . Robimy to, „temperując” ją z jednej strony. Używamy do tego celu palca wskazującego i kciuka. Po prostu wyrywamy nieco włókien. Interesuje nas uzyskanie efektu jak ten widoczny na zdjęciu.

Teraz robimy nicią dwa-trzy nawoje w stronę oczka i przywiązujemy włóczkę kolejnym nawojem. Tylko ją łapiemy. Włóczka powinna być złapana nicią w miejscu, z którego nie wyrywaliśmy włókien, podczas temperowania 😉 . Ten zwężony odcinek powinien zwisać teraz w kierunku oczka.

Następnie trzymając jedną dłonią nawijarkę, lekko napinając nić, ciągniemy delikatnie drugą dłonią włóczkę w kierunku kolanka. Robimy to do uzyskania efektu widocznego na zdjęciu. Następnie zabezpieczamy włóczkę kilkoma nawojami nici, pracując w kierunku kolanka.

Włóczka zwisa w stronę kolanka, a my budujemy nicią niewielki stożek. Następnie parkujemy nić w miejscu widocznym na zdjęciu.

Wracamy do włóczki. Nawijamy ją nawój za nawojem. Przed wykonaniem każdego skręcamy ją dość mocno. Mają powstać segmenty odwłoka i mają być one wyraźnie zaznaczone. Kiedy przykryjemy cały stożek, zabezpieczamy włóczkę nicią. Możecie tak, jak widać na załączonym obrazku, nawinąć nawój więcej i załapać go nicią. Pod żadnym pozorem nie obcinajcie pozostałości włóczki! Wykonamy nią jeszcze cztery nawoje, zanim się jej na dobre pozbędziemy.

Włóczka wisi przywiązana, a my wycinamy z pianki dwa paski po ok. pięć centymetrów długości i trzy – cztery milimetry szerokości.

Przywiązujemy je po obu stronach odwłoka, w miejscu parkowania nici.

Pozbywamy się końcówek przywiązanej pianki i przechodzimy nicią w stronę oczka. Na odległość dwóch nawojów włóczki.

Emerging Dun

Wykonujemy te dwa nawoje i znów łapiemy włóczkę niciom. Ponownie nie odcinamy jej! Niech zwisa w kierunku oczka.

Czas na skrzydełko. Bierzemy trzy CDC układamy je na sobie. Czubki mają być zrównane. Układamy je zgodnie z profilem piór – mają się „przytulać”.

Następnie odrywamy dolne promienie i…

Emerging Dun

…łapiemy jednym nawojem na ostatnim nawoju włóczki. Bardzo ważne, aby pióra były centralnie na nim!

Emerging Dun

Teraz trzymając napiętą nić, ciągniemy za dudki piór w kierunku oczka. Robimy tak do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Następnie dokładamy kilka nawojów nici – zabezpieczamy skrzydełko. Niech będzie ono nieco krótsze od odwłoka. To w końcu jest emerger! 😀

Emerging Dun

Nić ponownie wędruje na „goły” trzonek w stronę oczka. Znów musimy dołożyć dwa nawoje włóczki. Nie odcinamy pozostałości CDC – jeszcze nam się przydadzą.

Emerging Dun

Przed wykonaniem dwóch ostatnich nawojów włóczką, kładziemy CDC wzdłuż trzonka w kierunku oczka i wykonujemy nawoje, łapiąc je włóczką 🙂

Emerging Dun

Porządnie zabezpieczamy włóczkę nicią i odcinamy pozostałość.

Emerging Dun

Kończymy tułów muchy, otaczając go z obu stron oczekującą pianką. W dalszym ciągu nie odcinamy CDC.

Emerging Dun

Przywiązujemy piankę tuż przed oczkiem i odcinamy pozostałości z obu stron.

Emerging Dun

Teraz wycinamy stosiny piór, lecz zostawiamy nieco sterczących promieni. To z nich zrobimy odnóża emergera. Przechodzimy nicią do oczka i wykonujemy nawoje przed sterczącymi promieniami CDC.

Emerging Dun

To spowoduje, że zaczną układać się w stronę kolanka. Możemy teraz spokojnie zakończyć muchę przy oczku. Emerging Dun jest gotowa.

Emerging Dun

Poprzez dopasowanie kolorów odwłoka, ogonka i skrzydełka oraz rozmiaru haka możecie imitować tym wzorem, emergera każdej jętki – no może oprócz jętki majowej 😀 . Serdecznie polecamy.

Facebook TLG