Jak dobrać hak do sztucznej muchy?

Jak dobrać hak do sztucznej muchy? W odcinku „Wprowadzenie – Rodzaje sztucznych much„, przedstawiliśmy podstawowy podział much na cztery grupy, które się mniej lub bardziej przenikają. Idąc za tym podziałem moglibyśmy teraz scharakteryzować haki do tych czterech grup, wstawić zdjęcia haków i zamknąć temat.

Uważamy jednak, że byłoby to pójście na łatwiznę. Postanowiliśmy pomóc Wam zrozumieć dlaczego akurat dany hak będzie odpowiedni do wykonania wybranej imitacji.

Dobierając hak powinniście brać pod uwagę dwa kryteria:

  • Budowę owada którego chcecie imitować.
  • Wybrane stadium jego rozwoju.

Do tych kryteriów należy dopasować logicznie takie zmienne jak:

  • Rozmiar haka
  • Długość trzonka haka
  • Kształt haka
  • Grubość drutu z jakiego wykonany jest hak

Żeby dokładnie Wam to wyjaśnić posłużymy się przykładem zdjęciowym:

Jak dobrać hak do sztucznej muchy

To jest larwa widelnicy (Taeniopteryx nebulosa). Żyjąca przy dnie, czasem unoszona z prądem rzeki. Owad o perfekcyjnych proporcjach.

Zdjęcie zostało wykonane na tle kartki w kratkę wyrwanej z zeszytu pewnego gimnazjalisty. Dzięki temu wiemy, że bez czułków i przysadek odwłokowych larwa ma ok 1,5 cm długości. Doliczając czułki i przysadki – uzyskamy „potwora” około 2,5-3,5 cm

Mając te informacje musimy odpowiedzieć sobie na pytanie:

Jaki hak powinniśmy dobrać, żeby uwiązać jej imitację…?

Jak dobrać hak do sztucznej muchy

Przy zastosowaniu opisanych w poście kryteriów:

Budowa owada wymusza na nas wybór haka o przedłużonym trzonku 1X lub nawet 2X.

Stadium rozwoju to larwa, zatem wybieramy hak wykonany z grubego drutu. Dzięki temu imitacja łatwiej dostanie się w okolice dna.

Rozmiar haka to do wyboru 14 lub 16. Najlepiej uwiązać imitację na tych dwóch rozmiarach.

Kształt haka – możemy uwiązać tą imitację na haku o prostym trzonku, lecz możemy też pokusić się o użycie haka kiełżowego. Te widelnice lubią wyginać się w ruchu 

My wybieramy hak:

Daiichi 1710
Długość trzonka 2X
Grubość drutu 1X Strong
W rozmiarze 16

Jak dobrać hak do sztucznej muchy

W ten sposób powstała przemyślana semi-realistyczna imitacja larwy widelnicy.

Jak dobrać hak do sztucznej muchy? Mamy nadzieję, że pomogliśmy 🙂 Więcej na temat haków napisaliśmy w odcinku: Czym i jak obciążamy muchy – haki muchowe.

WAŻNE:

Zdajemy sobie sprawę z tego, że istnieją publikacje w formie artykułów, książek, filmów itd. (są to głównie materiały anglojęzyczne), które restrykcyjnie określają według jakich kryteriów dobieramy haki do danych grup much. Szanujemy to i chcielibyśmy żebyście wiedzieli, że nie próbujemy w żaden sposób tego negować.

Fanpage Facebook TLG