Czym i jak obciążamy muchy – Haki muchowe

Jak dobierać haki muchowe do imitacji? To chyba jeden z największych koszmarów początkującego „wiązacza”. Pisaliśmy już o tym w naszym poradniku w odcinku Dobór haka do wykonywanej imitacji. Dziś dołożymy nieco informacji o tym, że haczyk jest także obciążeniem i w połączeniu z opisanym w zeszłotygodniowym odcinku dubbingiem, często stanowi zabójczo skuteczną kombinację! Rzućcie okiem na zdjęcia i ich opisy. Zapraszamy!

Na zdjęciu haki muchowe o różnej charakterystyce – jedyne co je łączy to rozmiar #12. Jak widzicie nawet oznaczone jako ten sam rozmiar mogą mocno różnić się od siebie. Nie trudno ogarnąć że różnica w grubości i długości haka przełoży się na jego ciężar.

Suche muchy wiążemy zwykle na hakach „cienkich”. Jest to logiczne jeżeli mucha ma pływać po powierzchni wody. Jednak czasem przy wiązaniu wzoru emergera, który ma być delikatnie przytopiony stosujemy hak o grubszym trzonku – warto wiedzieć i pamiętać co imitujemy! W ekstremalnych sytuacjach można uwiązać suchą muchę z pianki na haku streamerowym

Na powyższym zdjęciu:

Chruścik z CDC uwiązany na ultralekkim „cienkim” haku. Pod nim zestaw haków dedykowanych do wiązania suchych much.

Mokre muchy wykonujemy na specjalnie do nich dedykowanych hakach o krótkim trzonku, trzonku standardowym i przedłużonym. Grubość trzonków jest tu większa niż w hakach polecanych do suchych much, ale też nie stosujemy żelaznej zasady. Konieczność dopasowania się do warunków panujących w łowisku powoduje że nie będzie złą praktyką uwiązać mokrą muchę na nimfowym haku HD.

Na powyższym zdjęciu:

Snipe & Purple uwiązany na haku o krótkim trzonku a pod nim kilka haków dedykowanych do wiązania mokrych much.

Zaryzykujemy stwierdzenie, że nimfę można uwiązać na każdym haku. 

Wiążący ma tu zupełną dowolność. Polecamy jednak wiązać je na hakach o grubych trzonkach zgodnie z logicznym podejściem cięższy hak będzie tonął szybciej niż lżejszy.

Na powyższym zdjęciu:

Ciężka imitacja larwy widelnicy uwiązana na haku nimfowym o przedłużonym trzonku i zestaw haków przeznaczonych do wiązania imitacji larw i poczwarek.

Tu raczej nie ma wyboru… 

Wiążmy streamery na dedykowanych do tego hakach które cechują grube i przedłużone trzonki. Czasem jednak sam hak nie wystarczy żeby dobrze utopić nasze muchy – o tym już za tydzień.

Na zdjęciu:

Imitacja larwy ważki (damsel) i kilka typowych haków streamerowych.

Fanpage Facebook TLG