Halo Mayfly Emerger

Halo Mayfly Emerger to jeden z rewolucyjnych wzorów Gary’go LaFontaine. Niby to sucha mucha, ale imituje znajdującą się tuż pod powierzchnią wody larwę jętki, która zaczyna się przeobrażać. Kto to widział wie, że moment przeobrażenia trwa dosłownie ułamek sekundy. Ten wzór powstał, aby ten moment uchwycić. Zapraszamy do imadeł!

Lista materiałów (Halo Mayfly Emerger – BWO Variant)

Hak

Do suchej muchy o regularnych: długości trzonka i grubości drutu. My wybieramy Top Fly Br 2100 w rozmiarze 14

Nić

UNI 8/0 Orange

Tag

Biały antron

Ogonek

Kilka krótkich promieni pół-puchowego pióra strusia.

Odwłok i tułów

Aureola (ang. Halo)

Pianka do pakowania elektroniki

Skrzydełko (atraktor)

Sierść jelenia (Elk) w kolorze pomarańczowym

Umieszczamy hak w szczękach imadła.

Wchodzimy nicią w połowie trzonka.

Od razu będziemy przywiązywać antron, z którego wykonamy tag.

Bierzemy niewielką ilość. Wystarczy, że pęczek podzielicie na cztery. Niech ma ok. dziesięć centymetrów długości. Im będzie dłuższy, tym wygodniej się będzie nawijać.

Następnie przywiązujemy go w miejscu parkowania nici i…

…pracujemy nią prawie do połowy kolanka.

Następnie nić wraca w kierunku oczka, lecz nie do miejsca, w którym zaczynaliśmy. Parkujemy ją w miejscu widocznym na zdjęciu.

Teraz nawijamy antron pracując w kierunku oczka. Tworzymy biały tag. Kiedy jesteśmy zadowoleni, zabezpieczamy antron nicią i odcinamy pozostałość. Nić pozostaje tam gdzie była.

Czas na ogonek. My używamy trzech promieni z półpuchowego pióra strusia. Wybieramy te małe, znajdujące się na samym dole stosiny. Możecie też użyć promieni z pióra Marabuta A.K.A. Indyka 😉

Odmierzamy długość trzonka i przywiązujemy tuż przed tagiem. Użyjcie zaledwie dwóch – max. trzech nawojów, aby nie uwydatnić zbytnio tego miejsca.

Kiedy ogonek jest przytwierdzony, odcinamy pozostałość promieni strusia. Nić pozostaje tam gdzie była.

Teraz odwłok. Przyda się lepki wosk i dubbing z sierści foki.

Halo Mayfly Emerger

Nakładamy wosk na nić, a następnie dotykamy ją dubbingiem. Ten przykleja się do nawoskowanej nici. Możemy delikatnie go nakręcić, aby mieć pewność, że się trzyma nici, lecz nie jest to konieczne.

Halo Mayfly Emerger

Tak przygotowanym materiałem, nawijamy odwłok. Pamiętajcie o zostawieniu odpowiedniej ilości miejsca przy oczku. Niech będzie go tyle, co na zdjęciu.

Halo Mayfly Emerger

Następnie bierzemy piankę i wycinamy pasek szerokości trzech milimetrów i długości ok. pięciu centymetrów. Z niego zbudujemy aureolę.

Halo Mayfly Emerger

Przywiązujemy piankę w sposób widoczny na zdjęciu (wykonując nicią ósemkę). Cały czas pamiętamy o miejscu przy oczku!

Kiedy pianka jest przywiązana, sięgamy po dubbing i…

Halo Mayfly Emerger

…nawijając, wypełniamy nim dołek, który powstał po przywiązaniu pianki. Znów wykonujemy nicią ósemkę – tym razem jest na niej dubbing. Po wszystkim parkujemy nić tuż za zbudowanym właśnie tułowiem.

Halo Mayfly Emerger

Bierzemy niewielką ilość sierści jelenia ufarbowanej na jaskrawo pomarańczowy kolor. Wyrównujemy włosy w hair stackerze.

Halo Mayfly Emerger

Przywiązujemy sierść w sposób widoczny na zdjęciu. Wykonujemy dwa, trzy nawoje i przechodzimy nicią między sierść a oczko haka – dokładając również max. trzy nawoje. To ustawi ją nieco do góry. Tam parkujemy nić.

Halo Mayfly Emerger

Odcinamy sterczącą w stronę kolanka pozostałość sierści.

Halo Mayfly Emerger

Przycinamy sterczącą na boki piankę i finiszujemy przy oczku, po czym odcinamy nić. Halo Mayfly Emerger jest gotowa.

Halo Mayfly Emerger

Tak powinna wyglądać z góry, a…

Halo Mayfly Emerger

…tak od dołu.

Halo Mayfly Emerger

Wiążąc ją, można zmieniać kolory ogonka, nici i dubbingu. Można stosować haki w rozmiarach od 10 do 24. To prawdziwy uniwersał. Serdecznie polecamy.