Iris Caddis

Iris Caddis to imitacja wydobywającej się spod powierzchni wody poczwarki chruścika. Wzór ten pochodzi ze Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, a jego wynalazcą jest pan Craig Mathews z Blue Ribbon Flies w West Yellowstone w stanie Montana. Zapraszamy do imadeł!

Lista materiałów Iris Caddis

Hak: Do suchej muchy. W rozmiarach dopasowanych do rozmiaru owadów, które znajdują się nad wodą, kiedy używacie tej imitacji. My użyjemy haka w rozmiarze 10.

Nić: Wasza ulubiona. Powinna być dopasowana do kolorystyki używanych materiałów. My wybieramy Danville’s Flymaster 6/0 w kolorze brązowym.

Odwłok, Tułów: Maska zająca w kolorze naturalnym. Można tu mocno kombinować i podmieniać materiały. Dopasować kolory do tego co macie nad wodą.

Ogonek/ imitacja wylinki i skrzydełko: Para Post – kolory powinny być dopasowane do owadów, które chcecie imitować. Do wylinki możecie też użyć antronu lub slf.

Prosta lista materiałów i zaczynamy!

Mocujemy hak w szczękach imadła i kasujemy zadzior.

Wchodzimy nicią zostawiając nieco wolnego miejsca przy oczku.

Sięgamy po para post w celu zbudowania wylinki/ogonka muchy. Wybieramy kolor jasnobrązowy.

Odcinamy niewielką ilość i…

…zaczynamy ją przywiązywać do trzonka w miejscu parkowania nici, w sposób zaprezentowany na zdjęciu.

Zatrzymujemy się na wysokości przygiętego zadziora i…

…odcinamy sterczącą w kierunku oczka pozostałość.

Następnie skracamy odcinek, który sterczy w kierunku kolanka. My zrobiliśmy to palcami. Można to również zrobić nożyczkami.

Czas na budowę odwłoka pupy. Użyjemy do tego sierści z ucha zająca.

Wyrywany niewielką ilość i…

Iris Caddis

…nakręcamy ją na nić.

Iris Caddis

Następnie zaczynamy budowę odwłoka

Iris Caddis

Nawijamy go dość obficie. Ta mucha będzie mocno przytapiana. Taki odwłok pomoże osiągnąć bardziej naturalną prezentację.

Kiedy jesteśmy zadowoleni z odwłoka, rozpoczynamy budowę skrzydełka, które tak naprawdę, będzie imitowało bąbel powietrza, który otacza pupę podczas jej drogi na powierzchnię. Jest to także element, dzięki któremu będziemy widzieć muchę na powierzchni wody. Sięgamy po pęczek para post – kolor jest dowolny. My użyjemy srebrnego.

Pęczek składamy w pętelkę. Niech nie będzie ona dłuższa od odwłoka.

Iris Caddis

Następnie przywiązujemy ją tuż za nawiniętym odwłokiem.

Iris Caddis

Kiedy jesteśmy zadowoleni z jej ułożenia, odcinamy materiał sterczący w kierunku oczka.

Iris Caddis

Teraz zbudujemy tułów oraz imitację odnóży poczwarki chruścika. Zaczynamy od pętli z nici. Zabezpieczamy ją, a nić przesuwamy do oczka.

Ponownie sięgamy po maskę zająca. Tym razem poszukujemy nieco dłuższej sierści. Znajdziecie ją np. na „czole” między uszami 😉 .

Iris Caddis

W przygotowanej pętli umieszczamy sierść i…

Iris Caddis

…skręcamy.

Iris Caddis

Następnie nawijamy w kierunku oczka. Przy każdym nawoju, zaczesujemy sierść w kierunku kolanka. Kiedy dotrzemy do wiszącej nici, przywiązujemy i odcinamy pętlę.

Iris Caddis

Finiszujemy przy oczku i odcinamy nić. Iris Caddis jest gotowa.

Iris Caddis

Tim Flagler, twierdzi, że “many believe the Iris Caddis to be one of the most effective caddis emerger patterns ever developed.” Musicie sprawdzić to sami. Polecamy zrobić to w czerwcowy, ciepły wieczór.

Fanpage TLG