W nowy rok wchodzimy ze starym sprawdzonym i znanym na całym świecie wzorem! Klinkhamer, albo jak wolicie Klinkhamer Special to uniwersalny pogromca lipieni i pstrągów lecz nie gardzą nim także: klenie, jelce i wzdręgi. W tym odcinku wiążemy go podążając ściśle za instrukcją przedstawioną przez autora wzoru Hansa van Klinkena, lecz pamiętajcie jest to bardzo elastyczny wzór!
Zachęcamy Was do eksperymentów z rozmiarami i kolorami.
Lista materiałów (Klinkhamer)
Hak
Na rynku jest wiele haków zaprojektowanych specjalnie do wzoru Klinkhamer. Wybierzcie jeden z nich. My używamy 15BNY od Partridge. Rozmiarem dopasujcie się do sytuacji nad wodą, My wiążemy na rozmiarze 12.
Nici
Będą potrzebne dwie. Do uwiązania muchy używamy czarnej UNI 8/0, a jeżynkę przywiążemy Spiderwebem.
Odwłok
- Podkład z Para post wings
- Czarna nić
- Fly Rite dubbing (mieszanka 50/50 kolorów 19 i 20).
Tułów
Trzy promienie z pióra pawia (Peacock Herl)
Jeżynka
- Pióro genetycznego koguta w kolorze grizzly
- Spiderweb.
Skrzydełko
Para post wings
Montujemy hak w imadle. Ważne jest aby zrobić to tak jak na zdjęciu.
Wchodzimy nicią zostawiając dość dużo miejsca przy oczku.
Następnie pracujemy nicią w kierunku kolanka jednak nie dochodzimy do niego. Zawracamy nicią do oczka i zatrzymujemy się dwa nawoje przed miejscem gdzie zaczynaliśmy.
Bierzemy Para post wings (odcinamy ok. 10 cm) i składamy go na pół i masujemy (rolujemy) w palcach aż włókna połączą się. Następnie przykładamy go do trzonka haka i przywiązujemy mocno kilkoma nawojami nici, pracując w kierunku kolanka haka.
DWIE WAŻNE SPRAWY:
- Para post wings musi być centralnie na górze trzonka haka
- Dobierzcie ilość (grubość) Para post wings do rozmiaru haka. Im mniejszy hak, tym mniejsza ilość włókien.
Teraz (kiedy Para post wings jest już dobrze przywiązany) łapiemy za sterczący z lewej strony koniec Para post wings i układamy go równolegle do trzonka haka. Następnie układamy w ten sam sposób ostrza nożyczek i wykonujemy jedno cięcie. Efekt powinien być taki jak na zdjęciu.
Następnie pracując nicią w kierunku kolanka haka łapiemy przyciętego Para post wings. Kiedy dojdziemy do miejsca, gdzie kończą się wykonane wcześniej nawoje nici, zawracamy w kierunku oczka.
ZNÓW DWIE WAŻNE SPRAWY:
- Kiedy nawijacie nić na odwłok, pracujcie szerokimi nawojami. Niech utworzy się taka kratka jak na zdjęciu. To ważne, bo za dużo nawojów na odwłoku spowoduje przegrubienie imitacji w tym miejscu.
- Widzicie teraz, po co były te manewry w poprzednim kroku? Takie przycięcie Para post wings gwarantuje nam utworzenie stożkowatego kształtu odwłoka.
Czas na przywiązanie pióra koguta. Obdzieramy dolne miękkie promienie i przygotowujemy pióro tak aby przed promieniami było ok 1 cm gołej stosiny.
Następnie przykładamy pióro do odwłoka tak, aby goła stosina była na nim ułożona, a promienie zaczynały się tam, gdzie Para post wings. Dokładnie widać to na zdjęciu.
Kiedy uda nam się ułożyć pióro równo na odwłoku tak, żeby jego błyszcząca strona była na górze, szerokimi nawojami przywiązujemy do niego gołą stosinę. Pracujemy nicią w kierunku kolanka haka.
Nić parkujemy tam gdzie zaczyna się stożek – widać je na zdjęciu.
Nawijamy dubbing na nić i pracując w stronę oczka formujemy odwłok emergera.
I ZNÓW UWAGA… DWIE SPRAWY:
- Dubbingu dajemy bardzo mało. Ma tylko przykryć utworzony już stożek odwłoka. Nie musi go nawet przykrywać dokładnie.
- Kolory dubbingu dobierajcie indywidualnie. W zależności od koloru owada którego chcecie imitować. Wzorem Klinkhamer z powodzeniem można imitować wychodzące jętki, chruściki i muchówki.
Teraz podnosimy sterczący w kierunku oczka haka Para post wings, a wraz z nim pióro koguta i robimy nicią kilka nawojów tuż przed nim. Robimy to, aby postawić je do pionu. Kiedy stoją i czekają…
bierzemy trzy promienie Peacock Herl i…
…przywiązujemy je przed Para post wings, przechodząc jednak nicią za Para post wings i wchodząc kilkoma nawojami nici na przygotowany odwłok. Po wszystkim przechodzimy nicią w okolice oczka.
Teraz zaczynamy nawijać pawia. Wykonujemy trzy nawoje przed Para post wings (na odwłoku) i wiele nawojów za Para post wings od strony oczka. Uważamy, żeby nie przykryć oczka! Kiedy jesteśmy zadowoleni, łapiemy pawia nicią i odcinamy końcówki.
Finiszujemy i odcinamy nić. Czas na jeżynkę.
Zmieniamy położenie haka w szczękach imadła na zaprezentowane tym zdjęciem.
Bierzemy bobinkę nawleczoną Spiderwebem i wchodzimy blisko utworzonego z pawia tułowia. Wykonujemy kilka nawojów nicią i pozwalamy nici zwisać dalej.
Łapiemy palcami za końcówkę pióra koguta i nawijamy je wokoło Para post wings, tworząc jeżynkę. Każdy następny nawój powinien być prowadzony bliżej tułowia. Robimy trzy-cztery nawoje i przyłapujemy pióro nicią. Staramy się zrobić to jak najbliżej tułowia!
Kiedy pióro jest bezpieczne – finiszujemy tuż pod jeżynką i odcinamy nić.
Teraz odcinamy wszystkie sterczące w dół promienie koguta. Niech jeżynka będzie w miarę równa w poziomie.
Pozostaje tylko zabezpieczenie klejem miejsca finiszowania pod jeżynką Wystarczy po kropelce z dwóch stron.
i mucha jest gotowa.
Klinkhamer aka Klinkhamer Special na haku Partridge 15BNY #12. Zapraszamy do imadeł!!!
Nam się podoba 🙂