Pióra konturowe – Lotki

Już sama nazwa wskazuje do czego ptak używa lotek. To pióra które porastają skrzydła i tworzą tzw. powierzchnię nośną. Układają się one w dwóch rzędach (lotki pierwszego i drugiego rzędu).

Pamiętacie odcinek w którym opisywaliśmy budowę ptasiego pióra? Specjalnie zrobiliśmy to „niedokładnie”. Otóż „zapomnieliśmy” dodać, że promień pióra lotki składa się promyków na których umieszczone są haczyki.

Na następnych zdjęciach zobaczycie jak działają haczyki i do czego można użyć promieni lotki. Zapraszamy!

Lotki pierwszego i drugiego rzędu (Indyk, kaczka, czapla, bażant, papuga) Jest ich o wiele więcej a my nie będziemy prezentować wszystkich i…

zaczynamy od prezentacji działania haczyków – bo dla wszystkich lotek jest taka sama. Poprosiliśmy naszą modelkę o rozciągniecie promieni lotki pierwszego rzędu myszołowa zwyczajnego… Najpierw lekko…

Teraz troszkę mocniej…

i najmocniej!

Widzicie jak haczyki trzymają promienie razem? 

Dzięki tym cudownym właściwościom haczyków, lotek używamy do budowania skrzydełek suchych i mokrych much. Na zdjęciu sparowane lotki drugiego rzędu kury bażanta zwyczajnego, które są idealnym materiałem do wykonania…

skrzydełek mokrej wersji March Brown.

Jak zrobić skrzydełka mokrej muchy? Instrukcje znajdziecie tu: https://tiny.pl/t2l1x

Sparowane lotki pierwszego rzędu kaczora krzyżówki są równie dobre do wykonywania skrzydełek

w oldschoolowym już dziś wzorze jętki. Rzućcie okiem także na odwłok tej muchy. Wykonaliśmy go z…

indyczej lotki pierwszego rzędu – promienia z prawej strony chorągiewki.

Popularnym sposobem używania lotek jest formowanie za pomocą ich promieni odwłoków sztucznych much. Popularnym to mało powiedziane… Pisaliśmy już o quillach.

Quill to po angielsku Lotka i „przyjęło się”, że wszystkie zwężające się paski nawijane na trzonek haka to quille. Idealnym przykładem są tu quille z pawia lub quille syntetyczne – obydwa nie mają nic wspólnego z lotką.

Jeżeli jednak korzystamy z lotki pierwszego rzędu, to do wiązania much możemy używać promieni z lewej strony chorągiewki (Biotsów), oraz promieni…

z prawej strony chorągiewki. 

Promień z lewej strony chorągiewki tego samego pióra będzie się idealnie nadawał do stworzenia odwłoka niemałej, bo uwiązanej na haku o przedłużonym trzonku w rozmiarze 14, imitacji larwy jętki.

Jak widzicie promienie lotek mają wiele zastosowań. Będą przydatne podczas wiązania sucharów, mokrych much a także nimf. Korzystajcie z nich, naprawdę warto!