Red Tag

Red Tag został stworzony 168 lat temu przez Martyna Flynna z hrabstwa Worcestershire w zachodniej Anglii jako sucha mucha na lipienie i pstrągi. Pan Martyn nazwał go Worcestershire Gem A.K.A. Worcestershire WonderŹródło danych: https://en.wikipedia.org/wiki/Red_Tag_(artificial_fly)

Jest to prosty do uwiązania i bardzo skuteczny wzór, dający efekty wędkarskie praktycznie na każdej wodzie. Warto go mieć w pudełku w rozmiarach od 10 do 18, zarówno wersji którą prezentujemy, jaki i w wersji suchej.

WAŻNE:

W tym KPK postaraliśmy się jak najlepiej potrafimy pokazać stworzenie jeżynki muchy. Oczywiście wyszło jak wyszło. Obiecujemy, że niebawem pojawi się film w którym dokładnie pokażemy jak przywiązać i ułożyć jeżynkę.

Lista materiałów (Red Tag):

Hak

Top Fly Br 2140 #10

Nić

UNI 12/0, 8/0 kolor czarny

Jeżynka

Pióro szyjne (okrywa) kury – kolor brązowy

Tułów/Odwłok

Ogonek

Czerwona włóczka

Umieszczamy hak w imadle.

Wchodzimy nicią, zostawiając miejsce przy oczku.

Dowiązujemy włóczkę na górze haka. Ostatni nawój nicią robimy tuż przed zgięciem trzonka i wracamy do miejsca gdzie zaczynaliśmy muchę.

Obcinamy ogonek, tak żeby wystawał delikatnie za łuk kolankowy haka.

Przywiązujemy drucik przemieszczając się w stronę ogonka i wracamy nicią do miejsca gdzie zaczynaliśmy.

Ponownie pracując nicią w stronę kolanka haka przywiązujemy herle pawia. Ważne jest żeby przed przywiązaniem wyrównać je czubkami, i odciąć te cieniutkie, słabe końcówki (ok 4-5 cm). Po przywiązaniu wracamy do miejsca gdzie zaczynaliśmy.

Teraz łapiemy delikatnie promienie i przewijamy nimi trzonek haka, do miejsca gdzie została zatrzymana nić. Następnie przywiązujemy kilkoma nawojami nici i odcinamy pióra.

Przewijamy pawia drutem do miejsca gdzie jest zatrzymana nić i kilkoma nawojami przywiązujemy. Następnie ukręcamy drucik.

Jest to odstępstwo od oryginalnego wzoru Red Taga – w którym to herle pawia są skręcane z nicią i dopiero wtedy nawijane na trzonek haka. My uważamy, że wersja z drucikiem jest bardziej wytrzymała.

Czas na przygotowanie pióra szyjnego kury do wykonania jeżynki. Łapiemy pióro w palce tak, żeby sam jego czubek (promienie na nim się znajdujące) był skierowany do przodu i obcinamy go tworząc taki trójkącik.

Teraz od góry przykładamy ten trójkącik do miejsca gdzie zakończyliśmy przywiązywać drucik i jednym nawojem nici przywiązujemy go do haka. Jeżeli to co zrobiliśmy się nam podoba wykonujemy następne nawoje – 2 max 3, w stronę oczka haka.

Powinniśmy uzyskać taki efekt. Pióro zostało przywiązane za sam „trójkącik. Nić została zatrzymana w połowie drogi miejscem przywiązania drucika i pawia, a oczkiem haka.

Teraz bierzemy do ręki szczypce do nawijania jeżynki…

Red Tag

Łapiemy delikatnie pióro za końcówkę (dudkę) i… zaczynamy nawijać je dookoła trzonka haka przemieszczając się w kierunku oczka, jednocześnie palcami drugiej dłoni masujemy pióro układając promienie w stronę ogonka. 

WAŻNE jest żeby nić została przesunięta w stronę oczka, lecz na tyle daleko od niego, aby po nawinięciu jeżynki, można było przywiązać pióro i utworzyć główkę muchy, jednocześnie nie zakrywając oczka.

Red Tag

Robimy to aż otrzymamy taki efekt. Przywiązane pióro łapiemy nicią (kilka nawojów) i zwalniamy uchwyt szczypiec.

Red Tag

Odcinamy pozostałość pióra i wykonujemy kilka nawojów aby ukształtować główkę muchy.

Red Tag

Zakańczamy muchę finiszerem i tak jak w tym przypadku, możemy użyć kleju do zabezpieczenia główki. Red Tag jest gotowy.

Red Tag

Zwróćcie uwagę, że drucika nie widać.

Red Tag

Jeżynka jest w tej wersji dość bogata i została ułożona „parasolowo”.

Red Tag

Tułów i odwłok zostały uformowane w delikatnie zwężający się do ogonka stożek.

Red Tag

Oczko jest czyste. Nie przykrywają go pozostałości pióra ani kleju.