Red Tag został stworzony 168 lat temu przez Martyna Flynna z hrabstwa Worcestershire w zachodniej Anglii jako sucha mucha na lipienie i pstrągi. Pan Martyn nazwał go Worcestershire Gem A.K.A. Worcestershire Wonder. Źródło danych: https://en.wikipedia.org/wiki/Red_Tag_(artificial_fly)
Jest to prosty do uwiązania i bardzo skuteczny wzór, dający efekty wędkarskie praktycznie na każdej wodzie. Warto go mieć w pudełku w rozmiarach od 10 do 18, zarówno wersji którą prezentujemy, jaki i w wersji suchej.
WAŻNE:
W tym KPK postaraliśmy się jak najlepiej potrafimy pokazać stworzenie jeżynki muchy. Oczywiście wyszło jak wyszło. Obiecujemy, że niebawem pojawi się film w którym dokładnie pokażemy jak przywiązać i ułożyć jeżynkę.
Lista materiałów (Red Tag):
Hak
Top Fly Br 2140 #10
Nić
UNI 12/0, 8/0 kolor czarny
Jeżynka
Pióro szyjne (okrywa) kury – kolor brązowy
Tułów/Odwłok
- trzy-cztery herle pawia
- czerwona włóczka,
- cienki drucik w kolorze złotym.
Ogonek
Czerwona włóczka
Umieszczamy hak w imadle.
Wchodzimy nicią, zostawiając miejsce przy oczku.
Dowiązujemy włóczkę na górze haka. Ostatni nawój nicią robimy tuż przed zgięciem trzonka i wracamy do miejsca gdzie zaczynaliśmy muchę.
Obcinamy ogonek, tak żeby wystawał delikatnie za łuk kolankowy haka.
Przywiązujemy drucik przemieszczając się w stronę ogonka i wracamy nicią do miejsca gdzie zaczynaliśmy.
Ponownie pracując nicią w stronę kolanka haka przywiązujemy herle pawia. Ważne jest żeby przed przywiązaniem wyrównać je czubkami, i odciąć te cieniutkie, słabe końcówki (ok 4-5 cm). Po przywiązaniu wracamy do miejsca gdzie zaczynaliśmy.
Teraz łapiemy delikatnie promienie i przewijamy nimi trzonek haka, do miejsca gdzie została zatrzymana nić. Następnie przywiązujemy kilkoma nawojami nici i odcinamy pióra.
Przewijamy pawia drutem do miejsca gdzie jest zatrzymana nić i kilkoma nawojami przywiązujemy. Następnie ukręcamy drucik.
Jest to odstępstwo od oryginalnego wzoru Red Taga – w którym to herle pawia są skręcane z nicią i dopiero wtedy nawijane na trzonek haka. My uważamy, że wersja z drucikiem jest bardziej wytrzymała.
Czas na przygotowanie pióra szyjnego kury do wykonania jeżynki. Łapiemy pióro w palce tak, żeby sam jego czubek (promienie na nim się znajdujące) był skierowany do przodu i obcinamy go tworząc taki trójkącik.
Teraz od góry przykładamy ten trójkącik do miejsca gdzie zakończyliśmy przywiązywać drucik i jednym nawojem nici przywiązujemy go do haka. Jeżeli to co zrobiliśmy się nam podoba wykonujemy następne nawoje – 2 max 3, w stronę oczka haka.
Powinniśmy uzyskać taki efekt. Pióro zostało przywiązane za sam „trójkącik. Nić została zatrzymana w połowie drogi miejscem przywiązania drucika i pawia, a oczkiem haka.
Teraz bierzemy do ręki szczypce do nawijania jeżynki…
Łapiemy delikatnie pióro za końcówkę (dudkę) i… zaczynamy nawijać je dookoła trzonka haka przemieszczając się w kierunku oczka, jednocześnie palcami drugiej dłoni masujemy pióro układając promienie w stronę ogonka.
WAŻNE jest żeby nić została przesunięta w stronę oczka, lecz na tyle daleko od niego, aby po nawinięciu jeżynki, można było przywiązać pióro i utworzyć główkę muchy, jednocześnie nie zakrywając oczka.
Robimy to aż otrzymamy taki efekt. Przywiązane pióro łapiemy nicią (kilka nawojów) i zwalniamy uchwyt szczypiec.
Odcinamy pozostałość pióra i wykonujemy kilka nawojów aby ukształtować główkę muchy.
Zakańczamy muchę finiszerem i tak jak w tym przypadku, możemy użyć kleju do zabezpieczenia główki. Red Tag jest gotowy.
Zwróćcie uwagę, że drucika nie widać.
Jeżynka jest w tej wersji dość bogata i została ułożona „parasolowo”.
Tułów i odwłok zostały uformowane w delikatnie zwężający się do ogonka stożek.
Oczko jest czyste. Nie przykrywają go pozostałości pióra ani kleju.