Do czego używać dubbingu? Jak napiszemy, że do wszystkiego – to nam nie uwierzycie. 😀 . Dlatego zapraszamy do zapoznania się z najpopularniejszymi zastosowaniami dubbingów. Przekonajcie się na własne oczy…
Dubbingu możemy użyć do:
- główki imitacji (np. przy streamerach lub dużych nimfach i suchych muchach)
- tułowia imitacji (suche muchy, mokre muchy, małe i duże nimfy, streamery)
- odwłoka imitacji (suche muchy, mokre muchy, małe i duże nimfy)
Nawinięty umiejętnie dubbing może skutecznie imitować także zalążki skrzydełek, wylinkę i odnóża owada.
Powyższy tekst jest troszkę przewrotny, bo równie dobrze mogliśmy napisać:
„Dubbing można stosować do wszystkiego” i przejść do prezentacji zdjęć na którą teraz Was zapraszamy. Przy zdjęciach znajdziecie opisy w których zawarte są wskazówki dotyczące używania dubbingów.
Klinkhamer special jest wiązany z użyciem dubbingu przeznaczonego do suchych much. Dubbing został użyty do uformowania odwłoka muchy.
W tej imitacji kiełża użyliśmy dubbingu do uformowania ciała skorupiaka. Przy wykonywaniu tych much, które zwykle bywają dość solidnie obciążone, mamy dowolność doboru dubbingu. Wiązaliśmy kiedyś kiełże z CDC
Mokre muchy i dubbingi to w zasadzie codzienność. Oprócz dubbingów pływających – każdy będzie dobry. Tu bardzo dobrze sprawdzają się sierści naturalne i farbowane oraz mieszanki naturalnego i syntetycznego dubbingu.
Odwłoki nimf idealnie formuje się dubbingiem. Najlepsze będą te które mocno „piją” wodę, dzięki temu imitacje szybciej toną.
Imitacja chruścika zbudowana przy pomocy pływającego dubbingu syntetycznego.
Brązka z tułowiem (kołnierzykiem) z dubbingu naturalnego.
Rybka mylarowa. Do budowy jej tułowia użyliśmy błyszczącego dubbingu syntetycznego.
Imitacja larwy Ephemera danica. Tu dubbing syntetyczny został użyty do budowy tułowia i skrzelotchawek na odwłoku imitacji.
Tułów Midge Pupa jest stworzony z dubbingu CDC. W tej sytuacji dubbing również z powodzeniem imituje odnóża wydobywającego się z wylinki owada.
Jedna z wersji kontrowersyjnej Mopfly, imitująca skutecznie larwę koziułki warzywnej, ma główkę stworzoną z dubbingu z sierści królika.
Streamer w typie Zonker z tułowiem uwiązanym z mieszanki dubbingów – naturalnego i syntetycznego.
W ramach jednej imitacji możemy także używać kilku rodzajów dubbingu. Najlepszym przykładem na to jest imitacja poczwarki chruścika Rhyacophila. Odwłok został nawinięty dubbingiem syntetycznym a tułów dubbingiem z maski zająca.
Tutaj widzicie March Brown emerger i ponowne wykorzystanie dubbingu z CDC do budowy tułowia.
Emerger jętki majowej (Ephemera danica) oprócz ogonka wzór jest cały z CDC. Odwłok i główka to dubbing.
No i jak? Można używać dubbingu do wszystkiego… prawda? 😀 Pozdrawiamy!