Pióra Jungle cock to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych materiałów do wiązania sztucznych much. Chociaż używane są głównie do wiązania much łososiowych, postanowiliśmy, że zaprezentujemy naszym początkującym czytelnikom ich historię, charakterystykę i zastosowania. Zapraszamy!
Zanim zaczniemy się zachwycać niewątpliwym pięknem piór tego kuraka, musimy Wam opowiedzieć nieco o nim samym.
Gwiazda o pseudonimie scenicznym „Jungle cock” to tak naprawdę Grey Junglefowl – po polsku: Kur siwy. Już jest bardziej swojsko 😉 prawda? Jednak dżungla (jungle) w nazwie ptaszyska nie pojawiła się przypadkowo. Nasz bohater pochodzi z Indii, gdzie żyje w gęstwinach dżungli i lasów bambusowych. Ciekawe jest, że nie jest to gatunek rzadki i zagrożony wyginięciem… Być może w Indiach nie lubią rosołu… 😉 .
Faktem jest, że pióra Grey Junglefowl są używane do wiązania sztucznych much od początku XIX wieku. Nie miejmy jednak złudzeń… To nie natywni mieszkańcy Półwyspu Indyjskiego znaleźli dla nich takie zastosowanie. Zrobili stacjonujący tam Brytyjczycy... Tak pióra te trafiły na wyspy brytyjskie, tam zaś stały się niezastępowalnym komponentem wielu wzorów much łososiowych.
Jak nietrudno się domyślić… Nie będziemy prezentować much łososiowych w tekście dla początkujących. Zaznaczamy to zawsze, kiedy piszemy o materiałach, które są powszechnie stosowane do ich wiązania.
Pióra Jungle cock – typy i rodzaje w wiązaniu sztucznych much.
Dziś skupimy się tylko na jednym piórze. Oto Jungle cock nail (paznokieć). Niewątpliwie najbardziej rozpoznawalne pióro tego kuraka. Jest to pióro okrywowe wyrastające z peleryny ptaka – kapki szyjnej 😉 .
Angielska nazwa: nail (paznokieć) odnosi się do kształtu oraz struktury promieni tego pióra. Jego czubek wydaje się być polakierowany.
Do wiązania sztucznych much stosuje się także inne pióra Grey Junglefowl – tam „działają” już zasady dotyczące wszystkich kogucich piór. Te opisujemy już od kilku odcinków.
Pióra Jungle cock – Jak ich używać w wiązaniu sztucznych much?
Jak nie trudno się domyślić w wiązaniu sztucznych much będziemy używać, tego magicznego, żółto-czarnego „paznokietka”.
W zasadzie powinniśmy pominąć ten punkt, gdyż najlepiej wyjaśni to następny. Jednak nie mogliśmy się oprzeć pokusie publikacji jeszcze jednego zdjęcia 😀 .
Pióra Jungle cock – Do czego ich używać w wiązaniu sztucznych much?
Czas na przykłady wykorzystania. Oprócz wspomnianych już much łososiowych, piór Jungle cock używamy do wiązania nimf, streamerów i mokrych much. Poniżej znajdziecie trzy wzory, które uwiązaliśmy specjalnie do tego odcinka.
Col. Downman Diawl-Bach – to chyba najsławniejsza nimfa wiązana z dodatkiem pióra okrywowego Jungle cock.
Grey & Black Mayfly – to przykład wzoru mokrej muchy stosowanego na brytyjskich jeziorach.
Takich wzorów jest dużo, a charakterystyczne jest wykorzystanie pióra Jungle cock do zaznaczenia „oczka” muchy. Wzór został zaczerpnięty od Davie McPhail-a. 🙂
Na koniec streamer z ogonkiem z pół-puchowych piór indyka i jeżynką z okrywy koguta genetycznego. Tuż za koralikiem zostało dodane „oczko” z Jungle cocka.
Podsumowanie
Już tradycją staję się, że w podsumowaniu piszemy o rzeczach, które są najmniej przyjemne 😀 . Tak znów będzie o cenie! Ta w przypadku całej kapki szyjnej Jungle cock w wysokiej jakości, jest horrendalna. Biorąc jednak pod uwagę egzotyczność tych piór i ich główne zastosowanie, wydaje się być uzasadniona…
Nie jest to materiał dla początkujących oraz nie każdy wiązacz podczas swojej przygody musi sięgać po niego, aby wiązać skuteczne muchy. My na przykład traktujemy go jako egzotyczny dodatek do tej kolorowej przygody z piórami. Sami zdecydujcie, czy chcecie go używać. Dziękujemy za uwagę.