Pióra z ogona „ptaszyska” czyli sterówki służą mu do sterowania podczas lotu i hamowania przy lądowaniu. Ich budowa jest podobna do budowy opisywanej w poprzednim odcinku lotki. Chorągiewka jest zbudowana z promieni mocno połączonych haczykami. Do czego my możemy użyć sterówek?
Oglądajcie zdjęcia i czytajcie opisy. Zapraszamy!
Na zdjęciu przykład sterówki „dużego” i świetnie latającego ptaka, Myszołowa zwyczajnego. Sterówki wybornych lotników są bardzo podobne do lotek (mocne haczyki) i możemy z powodzeniem używać ich promieni np. do…
wykonywania odwłoków takich nimfek.
Jednak zdecydowanie najpopularniejszą sterówką „fly tyingu” jest pióro ptaka który dobrze latać, się nigdy nie nauczył. Mowa o bażancie.
Na zdjęciu widzicie pióra bażanta zwyczajnego, w kolorach naturalnych oraz farbowane. Pióra te są dużo dłuższe – w tym kadrze mieści się zaledwie 1/3.
Promienie w chorągiewkach tych piór nie są ze sobą połączone haczykami tak mocno jak w sterówce wspomnianego wcześniej Myszołowa zwyczajnego. To właśnie sprawia, że są tak cennym materiałem do wiązania sztucznych much.
Na następnych zdjęciach zaprezentujemy zaledwie kilka zastosowań „Pheasant tail’a”
Dave’s Hopper z odnóżami wykonanymi z zawiązanych na supeł i przyciętych promieni pióra bażanta zwyczajnego.
Tu również w roli głównej odnóża, znów zawiązane na supełki promienie – świetnie uzupełniają CDC All Rounder Rusty Hopper’a
Ten zaś BWO Emerger otrzymał odwłok z promieni sterówki bażanta zwyczajnego. Przewinęliśmy go cieniutkim drucikiem dla wzmocnienia konstrukcji.
To zdjęcie przedstawia wariant legendarnej muchy „Pheasant Tail Nymph” – jej wersja oryginalna, ta sprzed lat, jest w całości wiązania z promieni sterówki bażanta…
…a dziś wiążemy ze sterówki bażanta nawet takie mini-nimfki na hakach w rozmiarze 20.
Sterówki bażanta możemy także użyć do uwiązania dużej nimfy, takiej jak na tym zdjęciu, imitacji larwy jętki majowej. Promienie sterówki świetnie sprawdzą się podczas wykonania ogonka oraz „przykrywy” tułowia nawiniętego z sierści wiewiórki.
Jednak bażant to nie tylko nasz „zwyczajny” kurak. Na zdjęciu widzicie wygiętą do granic możliwości sterówkę bażanta diamentowego. Wygiętą bo inaczej nie zmieściłaby się w kadrze…
Tu zaś przykład wykorzystania – larwa hydropsyche, a dokładnie jej odnóża, które zostały wykonane z sześciu promieni ze sterówki bażanta diamentowego.
Poszukajcie i dowiedzcie się jakie jeszcze są bażanty – będziecie zaskoczeni!