Pióra ptaków drapieżnych w wiązaniu sztucznych much to materiały ekskluzywne. Nie da się ukryć, że na stosowanie ich w swoim warsztacie nie może pozwolić sobie zbyt wielu „wiązaczy”. Powodem jest ich dostępność. Wszystkie ptaki z rzędu szponiastych i wszystkie sowy, bo właśnie je będziemy nazywać drapieżnymi, znajdują się na terenie naszego kraju pod ścisłą ochroną gatunkową. Możemy zatem bazować jedynie na tym, co znajdziemy. Dziś pokażemy Wam podstawowe zastosowania tych piór. Serdecznie zapraszamy!
Szponiaste, czyli: Bielik, Jastrząb, Myszołów, Błotniak stawowy, Kania ruda, itd…
Sowy, czyli: Puchacz, Uszatka błotna, Płomykówka, Uszatka zwyczajna, itd…
Pod linkami znajdziecie informacje dla zainteresowanych.
My zaś pójdziemy dalej i zaprezentujemy…
Pióra ptaków drapieżnych – typy i rodzaje w wiązaniu sztucznych much.
Dziś pokażemy Wam pióra dwóch ptaków, wystarczy to jednak do zaprezentowania charakterystyki obydwu rzędów: szponiastych i sów.
Oto lotki Myszołowa zwyczajnego. Ich promienie charakteryzują się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Przyznacie też, że barwa i wzór są wprost stworzone do wiązania sztucznych much 😉
To zaś jest pióro sowy, najprawdopodobniej Uszatki zwyczajnej. Piękny wzór i ubarwienie prawda? Jednak nie tylko to czyni je tak ciekawym materiałem muchowym…
Sowy mają bardzo delikatne pióra, są one pokryte „puszkiem„ (Pennula), który służy do tłumienia dźwięku podczas lotu. U sów to bardzo ważne, gdyż przemieszczają się i polują głównie w nocy.
Na powyższym zdjęciu widać ten „puszek” bardzo wyraźnie 🙂 Tylko sowy mają takie pióra, więc kiedy je znajdziecie, łatwo je rozpoznacie.
Rzućcie okiem na ten film… Sowy są naprawdę wyjątkowymi ptakami.
Jak używać piór ptaków drapieżnych w wiązaniu sztucznych much?
Tak jak wspominaliśmy na początku tego tekstu, pióra ptaków drapieżnych to materiały deficytowe. Zatem…
…używamy ich ostrożnie…
…i z dużym poszanowaniem…
…zwykle tylko pojedynczych promieni!
Do czego używać piór ptaków drapieżnych w wiązaniu sztucznych much?
Używamy z rozwagą więc i wzory nie będą ekstrawaganckie!
Mała nimfa na haku w rozmiarze 18. Odwłok został wykonany z promienia pochodzącego z lotki Myszołowa zwyczajnego. Ten wzór ma „na koncie” kilka pięknych kardynałów 😉
Promienia z lotki Myszołowa możemy użyć także do wykonania odwłoka małego „sucharka”. Tu akurat imitacja jęteczki uwiązana na haku w rozmiarze 18.
To już przykład wykorzystania promienia z prezentowanego wyżej pióra sowy. „Włochaty” odwłok tej nimfki uwiązanej na haku w rozmiarze 18, będzie dawał przewagę w wodzie.
Na koniec sucha muszka z odwłokiem wykonanym z dwóch skręconych promieni z pióra sowy – znów hak w rozmiarze 18. Możemy śmiało nazwać ją „lipieniowym przysmakiem” 🙂
Podsumowując:
Pióra ptaków drapieżnych to świetny materiał do wiązania sztucznych much. Jeżeli nie macie ich w swoich zasobach, a chcecie wejść w ich posiadanie, patrzcie uważnie pod nogi podczas wędrówek po lasach i polach.
Pamiętajcie też, że ptaki drapieżne są pod ścisłą ochroną gatunkową. Pozdrawiamy!