Pióra gęsi

Pióra gęsi to wdzięczny i ogólnie dostępny materiał muchowy. Można je kupić w sklepach specjalistycznych sprzedających materiały muchowe oraz w pasmanteriach i sklepach z piórami dekoracyjnymi. Dziś pokażemy kilka piór, opowiemy jak ich używać i do czego najczęściej my je stosujemy. Serdecznie zapraszamy.

Tradycyjnie najpierw przedstawimy ptaka, od którego pochodzi większość znajdujących się na rynku gęsich piór. Oto Gęś domowa. Pod linkiem info dla zainteresowanych.

Oczywiście możemy też używać piór innych gęsi, tych dzikich, jednak tak jak w przypadku piór innych dzikich ptaków, musimy je najpierw znaleźć. 😉 .

Pióra gęsi – typy i rodzaje w wiązaniu sztucznych much.

Idąc za tezą postawioną we wstępie:
„Pióra gęsi to wdzięczny i ogólnie dostępny materiał”. Na poniższych zdjęciach zobaczycie, że możemy używać praktycznie wszystkich typów i rodzai.

Oto gęsia lotka pierwszego rzędu w naturalnym, białym kolorze. Jej promienie są bardzo mocno połączone haczykami.

To też lotka pierwszego rzędu, lecz ufarbowana na popularny, czerwony kolor 😉 .

To zaś najprawdopodobniej sterówka gęsi białoczelnej. Ten gatunek można spotkać w naszym kraju tylko podczas przelotów, gdyż nie gniazduje on na terenie Polski.

Jednak prawdziwą wartością, jeśli chodzi o pióra gęsi, są jej pokrywy. Na zdjęciu pióro pokrywowe gęsi domowej w kolorze naturalnym.

To również pokrywa gęsi. Ta została ufarbowana na niebieski kolor. Te pióra występują w handlu po nazwą shoulder feather, pióro ramieniowe. Ptaki nie mają takich piór, bo nie mają ramion… Są to po prostu pokrywy naskrzydłowe gęsi domowej.

To także pokrywa naskrzydłowa, tym razem w kolorze zielonym.

A to pokrywa naskrzydłowa gęsi białoczelnej – prawdopodobnie…

To i kolejne zdjęcia mają na celu zaprezentowanie rozmiaru pokryw i okryw dzikiej gęsi, najprawdopodobniej białoczelnej. Zatem mamy tu dość dużą…

Średnią…

Małą…

Pióra gęsi

Bardzo małą…

Pióra gęsi

Oto jaskrawy przykład gęsiej okrywy, niżej zobaczycie co z niej zrobiliśmy 🙂

Pióra gęsi

To zaś ciekawostka 🙂 Na zdjęciu widzicie CDC i to nie jest pomyłka. Gęsi to ptaki wodne, należące do rodziny kaczkowatych. Posiadają one sprawnie działający gruczoł kuprowy, a dookoła niego rosą CDC.

Jak używać piór gęsi w wiązaniu sztucznych much?

Pióra gęsi dają wiele możliwości wykorzystania. Co bardzo ważne są one bardzo wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. To czyni je idealnym materiałem dla początkujących „wiązaczy”.

Pióra gęsi

Na zdjęciu oddzielone do chorągiewki „pasemko” promieni z lotki pierwszego rzędu.

Pióra gęsi

To już promienie ufarbowanej na zielono, pokrywy naskrzydłowej. Oddzieliliśmy od chorągiewki jeden promień, aby podkreślić wytrzymałość tego materiału. Można tych promieni używać pojedynczo :-). Poniżej pokażemy jak.

Pióra gęsi

To już gęsie bioty. Sztywne i dość krótkie, wyrastające z prawej lub lewej strony chorągiewki gęsiej lotki pierwszego rzędu. Dostępne są na rynku w wielu kolorach. Cechuje je duża wytrzymałość na uszkodzenia i „robaczywy” wygląd. Na zdjęciu kolor oliwkowy…

Pióra gęsi

…czarny…

Pióra gęsi

…i żółty 🙂 Jest ich bardzo dużo.

Pióra gęsi

Prezentowane już wyżej małe pokrywy i okrywy, mają delikatne promienie. Do czego ich użyjemy, zobaczycie poniżej.

Pióra gęsi

Jednak wcześniej musimy wrócić do CDC. Czym różnią się gęsie CDC od kaczego pierwowzoru…? Na zdjęciu widać to wyraźnie. Chodzi o rozmiar! Ile razy podczas wiązania muchy, na przykład formowania odwłoka większej nimfy, lub suchej muchy, zabrakło Wam długości pióra. Kiedy odkryjecie gęsie CDC, ten problem zniknie. Polecamy.

Do czego używać piór gęsi w wiązaniu sztucznych much?

Czas na kilka przykładów wykorzystania. Uprzedzamy, że wybraliśmy wzory, do których wiązania my używamy najczęściej gęsich piór. Zdajemy sobie sprawę, że jest ich o wiele więcej.

Na zdjęciu Alexandra – duża, mokra mucha imitująca strzeblę potokową w ubarwieniu godowym. Płetwy i ogonek zostały wykonane z pasemek promieni wyrwanych ze sparowanych lotek pierwszego rzędu gęsi domowej. Pióra zostały wcześniej ufarbowane na czerwono.

To także Aleksandra. Wariant, w którym płetwy o ogonek zostały wykonane z gęsich biotów wyrwanych z ufarbowanej na czerwono lotki pierwszego rzędu.

Pióra gęsi

Odwłok tej imitacji jętki z rodziny Caenis został wykonany z jednego promienia wyrwanego z okrywy gęsi domowej.

Pióra gęsi

Kolejny przykład wykorzystania pojedynczego promienia z okrywy naskrzydłowej gęsi. Tym razem ufarbowany na zielono świetnie imituje odwłok powszechnego jesienią owada – mszycy.

Pióra gęsi

Ten emerger jest świetnym przykładem wykorzystania gęsiego biota do wykonania odwłoka. Zobaczcie, jak realistycznie wyglądają zbudowane przy jego pomocy segmenty.

Pióra gęsi

Gęsich biotów możemy używać także podczas wiązania nimf. Na zdjęciu imitacja larwy jętki z odwłokiem nawiniętym z biota.

Pióra gęsi

Małe i średnie pióra pokrywyowe i okrywowe gęsi sprawdzą się świetnie do wiązania mokrych much. Na zdjęciu mokra mucha z jeżynką z okrywy dzikiej gęsi. Kolorystycznie dopasowana do potrzeb „wieczornych” kleni.

Pióra gęsi

To lubiana przez pstrągi imitacja larwy jętki. Jej tułów i odwłok zostały zbudowane z gęsiego CDC.

Pióra gęsi

Kolejnym przykładem wykorzystania dużych, gęsich CDC jest ten wzór jętki. CDC Dun, szczególnie jej większe wersje, wymagają wykorzystania CDC w rozmiarze XL.

Pióra gęsi

Na koniec imitacja larwy widelnicy z „ogonkiem” wykonanym z dwóch gęsich biotów. Znacie ją z odcinka o piórach krukowatych.

Być może bardziej doświadczonym odbiorcom tego tekstu, przyjdzie go głowy myśl, że pominęliśmy najpopularniejsze zastosowania tego materiału: to jest skrzydełka dużych mokrych much oraz elementy much „łososiowych”. Zrobiliśmy to świadomie, gdyż uważamy, że nie są to tematy dla początkujących „wiązaczy”. W przyszłości będziemy wielokrotnie wracać do gęsich piór.

Jak widzicie, gęsie pióra mają bardzo wiele zastosowań i nie da się ukryć, że są elastycznym materiałem muchowym. Serdecznie je polecamy.