Pióra szpaka to kolejny „drogocenny” materiał ptasiego pochodzenia. Są one stosowane przede wszystkim podczas wiązania mokrych much. Dziś zaprezentujemy Wam najpopularniejsze przykłady ich wykorzystania. Serdecznie zapraszamy!
Na zdjęciu widzicie okrywowe pióra szpaka. Już na pierwszy rzut oka widać, że jest to wspaniały materiał do budowania jeżynek mokrych much. Na następnym zdjęciu postaramy się pokazać dlaczego 😀 tak jest.
Niestety nie mogliśmy zrobić większego zbliżenia (sprzęt nie pozwala), lecz mamy nadzieję, że zdołacie dojrzeć na tym, którym które jest powyżej, „cudowną” budowę jego promieni:
- Po pierwsze są pokryte setkami promyków, które będą „falować” w wodzie.
- Po drugie dzięki temu „ostremu” kształtowi wspaniale imitują odnóża owadów.
- Trzecią niewątpliwą zaletą są kolory.
Naszym zdaniem idealnie widać promyki, ostry kształt promieni oraz kolory – szczególnie te jasne tak charakterystyczne dla szpaka zakończenia promieni 🙂
Czwartą zaletą są rozmiary. Na zdjęciu widzicie cztery okrywowe pióra szpaka. Tych rozmiarów piór można używać z powodzeniem do budowania jeżynek much wiązanych na hakach w rozmiarach od 18 do 8. Cóż za uniwersalność! A jak używać?
My bardzo często wykonujemy jeżynki mokrych much w sposób zaprezentowany na zdjęciu. Przywiązujemy pióro, z którego zbudujemy jeżynkę, już w momencie wchodzenia na hak nicią wiodącą. Tak jak w tej, co prawda nie uwiązanej z piór szpaka imitacji March Brown Spider.
Następnie wystarczy nawinąć odwłok z herla pawia i jeżynkę z okrywy szpaka 🙂
I mokra ze szpaka jest gotowa. Jej przeznaczenie to łowienie kleni i jazi na nizinnych rzekach.
Szpaka używamy także do zbudowania jednej z najsławniejszych mokrych much na świecie. Stewart’s Black Spider, którego znacie już z naszej serii Krok po Kroku, jest wykonywany z dwóch materiałów – jedwab i okrywa szpaka 🙂
Jednak szpak to nie tylko jeżynki. Na zdjęciu przedstawiamy jego lotki. Przy ich użyciu i wykorzystaniu „tradycyjnej” metody budowania skrzydełek tj. „bunch and split” można wykonać…
…stary brytyjski wzór Greenwell’s Glory. Za jakiś czas znajdziecie go w naszym poradniku.
Pióra szpaka to materiał drogocenny, ponieważ szpak na terenie naszego kraju znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową. To sprawia, że próżno go szukać w ofercie rodzimych sklepów. Można jednak pokusić się o zdobycie jego piór poza granicami Polski, co Wam serdecznie polecamy!