Sztuczne oczy to estetyczny dodatek do wiązanej muchy, czy też jej niezmiernie ważny element? Świat wiązaczy jest podzielony w opinii na ten temat. My dziś nie będziemy starali się przekonać Was do żadnej z opcji 😉 . Po prostu opowiemy o sztucznych oczach. Zapraszamy!
Sztuczne oczy – Charakterystyka
Oczy są dostępne w bardzo wielu formach, kolorach, kształtach i rozmiarach. Nie będziemy w stanie pokazać ich wszystkich. Na poniższych zdjęciach zobaczycie te wg. nas najpopularniejsze.
Zaczynamy od oczu płaskich. Te przedstawione na zdjęciu są w wersji holograficznej.
Tu zaś oczy wypukłe 3D – bardziej realistyczne niż te z poprzedniego zdjęcia. Oprócz formy tę wersję różni od poprzedników także, kształt źrenicy oka.
Oczy mogą być także ruchome, tzn. mogą mieć ruchomą źrenicę, taką jak u dziecięcych lalek. Zresztą ich anglojęzyczna nazwa to „doll eyes”. 😉
Na pewno są jeszcze inne kształty i rodzaje, lecz nie będą się one znacznie różnić od tych zaprezentowanych, w końcu wszystkie rybie oczy są do siebie podobne 😉
Sztuczne oczy, których używamy do wiązania much, dostępne są w wielu rozmiarach. Od dużych, o średnicy piętnastu milimetrów (pewnie są i większe), do „maluszków” o średnicy dwóch milimetrów. Jest z czego wybierać.
Najczęściej kupujemy je przyklejone do kartonika. Dostępne w handlu są takie zestawy jak ten ze zdjęcia. Mamy tu rozmiary od sześciu do dwóch milimetrów i różne kolory.
Sztuczne oczy – zastosowania
Trudno ukryć, że jeżeli będziemy stosować sztuczne oczy do wiązania imitacji rybek, to głównym zastosowaniem tego materiału będą Streamery!
Jak przymocować oczy do streamera? To proste! Kiedy odkleimy parę oczu z kartonika, każde z nich będzie się nam lepiło do palców, gdyż posiadają one własny klej.
Jest on jednak bardzo słaby i wystarczy zaledwie aby utrzymać oczy na wyznaczonym miejscu do momentu…
…kiedy użyjemy do ich przytwierdzenia jakiegoś solidnego, elastycznego kleju lub światłoutwardzalnego, popularnie nazywanego UV 😉
Możemy także zaopatrzyć się w „klepsydry” (wolframowe ciężarki), do których zostały przyklejone oczy. Występują one w wielu rozmiarach i…
…łatwo jest je solidnie przymocować do trzonka haka.
Oczy możemy przykleić także do popularnych rybich czaszek 😉 tzn. fish skull i…
…kasków tj. fish mask. Te sposoby znacznie ułatwią przymocowanie oczu do streamera, leczy czy przyczynią się do jego większej skuteczności? Sprawdźcie sami…
Wzory uwiązane z użyciem sztucznych oczu
Czas na kilka wzorów… Niektóre z nich znajdziecie w serii Sztuczne Muchy Krok po Kroku. Zapraszamy do przeglądania.
Zonker w „kasku” i…
…bez kasku, z oczami przyklejonymi UV. Który się Wam bardziej podoba? Z naszych badań wynika, że skuteczniejszy jest ten klejony… 😉
Wzór uwiązany z zastosowaniem klepsydry, na odwróconym haku oraz…
…na haku regularnym z prostym oczkiem. To agresywnie pracujące przynęty na głęboko wolno płynącą wodę.
Przykład wykorzystania fish skull w połączeniu z dwoma kolorami bucktali i kilkoma anielskimi włosami na haku z prostym oczkiem.
Na koniec Snappy Poodle – świetny wzór Pana Olivera Edwardsa.
Podsumowując:
Do Was należy decyzja, czy będziecie stosować oczy w wiązaniu much, czy też uznacie je za zbędne. Pewne jest, że muchy z oczami wyglądają lepiej. Które są skuteczniejsze? Sprawdźcie sami. Pozdrawiamy!