Zajęcza łapka

Zajęcza łapka (Snowshoe rabbit feet), bo pod taką nazwą handlową występuje ten materiał, daje potężną przewagę w wiązaniu suchych much. Przede wszystkim imitacji typu emerger. Zobaczcie na zdjęciach co to jest i jak można wykorzystać sierść z podeszew zająca. Zapraszamy!!!

Zajęcza łapka

Na zdjęciu widzicie dwie łapki. Ich właścicielem był zając amerykański ;-). Zanim się ich „pozbył” używał ich zimą. Tak samo jak my dba on aby zimą jego buty były ciepłe i nieprzemakalne. Dlatego właśnie wykorzystujemy je w wiązaniu sztucznych much.

UWAGA:

Zajęcza łapka to materiał który jest dostępny w wielu kolorach – my akurat używamy wersji naturalnej.

Zajęcza łapka

Aby optymalnie wykorzystać podeszwę łapki wycinamy sierść kępka po kępce bardzo ostrymi nożyczkami – przy samej kości.

Zajęcza łapka

Kępka po wycięciu składa się z:

  • Podszerstka
  • Włosia właściwego
  • Włosia okrywowego

My w wiązaniu much będziemy stosować to środkowe…

Zajęcza łapka

Na początek usuwamy podszerstek – łapiemy palcami jednej dłoni za grubsze włosy okrywowe a palcami drugiej usuwamy puch podszerstka.

Zajęcza łapka

Następnie łapiemy palcami jednej dłoni za końcówki sierści od strony gdzie usunęliśmy podszerstek a drugą usuwamy grube włosy okrywowe.

Zajęcza łapka

Finalnie mamy kępkę miękkiej, dość długiej sierści. Możemy jej teraz użyć…

np. do uwiązania emergera na haku 20. Po wejściu nicią wiodącą…

wyrywamy 4 promienie ze sterówki bażanta.

Przywiązujemy je na wysokości miejsca w którym był zgnieciony obecnie zadzior i…

W odległości jednego nawoju od oczka zawracamy i przechodzimy nicią do ogonka.

Teraz chwytamy sterczące do przodu promienie sterówki bażanta i lekko skręcając je w palcach nawijamy na hak w kierunku ogonka. Kiedy dotrzemy do miejsca w który pozostawiliśmy zabezpieczamy je pracując nicią wiodącą szerokimi nawojami w kierunku oczka.

Po czym odcinamy pozostałość promieni.

Teraz pozostaje już tylko odmierzyć przygotowaną sierścią z zajęczej podeszwy 1,5 długości trzonka haka, przywiązać ją za oczkiem i zakończyć muchę.  Prosty emerger gotowy!

Sierści z zajęczej łapki możemy używać także do większych imitacji. Takich jak ten emerger jętki na haku o rozmiarze 14.

Tu również emerger i także rozmiar 14 lecz inna wersja, taka która „zawisa” w napięciu powierzchniowym na „zajęczym” skrzydełku, a reszta znajduje się pod powierzchnią wody. 

Na zdjęciu przykład wykorzystania sierści z podeszwy zająca do wykonania tułowia imitacji jętki majowej na haku w rozmiarze 8.

Używajcie zajęczej łapki ona przynosi szczęście! 

Fanpage Facebook TLG