CDC Shadow Danica

CDC Shadow Danica to staromodna imitacja sub imago jętki majowej. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że jest to emerger jętki majowej. Wzór pochodzi z Jugosławii a jego wynalazcą jest Aleksandar Panic. Państwa już nie ma, a mucha dalej łowi ryby 😉 Zapraszamy do imadeł!

Lista materiałów (CDC Shadow Danica)

Hak:

Potrzebny będzie solidny hak o przedłużonym trzonku, gdyż odwłok imitowanego owada jest dość duży. My używamy haka przeznaczonego do wiązania nimf: Partridge YH1A Nymph Long w rozmiarach 10 i 12.

Nić:

UNI 8/0 w kolorze żółtym będzie idealna.

Ogonek:

Kilka promieni ze sterówki bażanta.

Odwłok/Tułów/Jeżynka:

  • Dubbing syntetyczny w kolorze kremowym. My używamy Wapsi SLF MC w kolorze 9.
  • Srebrny drucik – cienki.
  • Pióro koguta genetycznego w kolorze grizzly.

Skrzydełko:

Dwa CDC w kolorze kremowym lub białym.

Montujemy hak w imadle i kasujemy zadzior.

Wchodzimy nicią tuż za oczkiem.

Pracujemy nią w kierunku kolanka haka. Zatrzymujemy się na wysokości grota.

Będziemy przywiązywać ogonek. Stworzymy go z kilku promieni ze sterówki bażanta. Niech będzie ich minimum trzy a maksimum pięć 😉 .

Odmierzamy 1,5 długości trzonka haka i przywiązujemy wyrównane czubkami promnie, pracując w kierunku kolanka haka. Zatrzymujemy się na wysokości miejsca, w którym był zadzior.

Teraz odcinamy sterczące w kierunku oczka promienie ze sterówki bażanta. Niech pozostaną nieco krótsze niż trzonek haka.

Czas na przywiązanie drucika, którym przewiniemy odwłok i tułów muchy.

Mocujemy go w miejscu parkowania nici.

Następnie pracujemy nicią w kierunku oczka haka. Przywiązujemy w ten sposób sterczące: pozostałą część drucika i obcięte promienie ze sterówki bażanta. Finalnie powinniśmy uzyskać efekt widoczny na zdjęciu.

Czas na przywiązanie skrzydełka. Bierzemy dwa średnie lub duże CDC. Im będą większe, tym łatwiej nam będzie pracować. Układamy je na sobie, krzywizną w dół i zrównujemy ich czubki.

Następnie przywiązujemy w sposób widoczny na zdjęciu. Mają być przywiązane równo jedno na drugim i równo na środku trzonka haka. Warto nad tym popracować, gdyż jakość tej pracy będzie miała bezpośredni wpływ na wygląd skrzydełka i pływalność muchy.

Kiedy jesteśmy zadowoleni z przywiązania piór, nić powinna, szerokimi nawojami, wrócić do ogonka. Będziemy budować odwłok i tułów muchy.

Wykonamy je z dubbingu. Dopasowany kolorystycznie syntetyk będzie idealny.

CDC Shadow Danica

Nakręcamy dubbing na nić i…

CDC Shadow Danica

…budujemy stożkowe ciało muchy. Ważne jest, aby przy oczku zostawić miejsce – tak jak to zostało zaprezentowane na zdjęciu.

CDC Shadow Danica

Teraz bierzemy przygotowane pióro koguta genetycznego. Przygotowane, czyli: odcięta dudka, oskubane miękkie promienie i „goła” stosina przygotowana do przywiązania do haka. 🙂

CDC Shadow Danica

Przywiązujemy pióro, wykorzystując połowę miejsca pozostawionego przy oczku. Następnie przykrywamy to miejsce dubbingiem. Nić zostaje zaparkowana przy oczku a my…

CDC Shadow Danica

…chwytamy za czubek pióra i nawijamy jeżynkę w kierunku kolanka haka. Zatrzymujemy się kiedy dojdziemy do ogonka.

CDC Shadow Danica

Teraz wykorzystujemy drucik do zabezpieczenia pozostałości pióra i przewijamy nim cały odwłok i tułów muchy. Następnie zabezpieczamy go nicią przy oczku i ukręcamy.

CDC Shadow Danica

Pozostało już tylko wykonać skrzydełko. Ze sterczących do góry CDC robimy bąbelek i zabezpieczamy pióra przy oczku. Odcinamy pozostałości i formujemy główkę muchy.

CDC Shadow Danica

Finiszujemy i odcinamy nić. Mucha jest gotowa. Można zabezpieczyć dodatkowo główkę przy użyciu kleju lub szelaku.

CDC Shadow Danica

CDC Shadow Danica to staromodna, sprawdzona imitacja jętki majowej. Uważamy, że jest ciekawa, bo odmienna od wszechobecnych „wytworów” z pianki 🙂 Polecamy! Koniecznie wypróbujcie!

Fanpage Facebook TLG