Free Living Caddis Larva

Free Living Caddis Larva czyli wolno żyjąca larwa chruścika. Dziś prezentujemy bardzo prosty i „oldschoolowy” wzór nimfy „zaprojektowany” przez Gary’ego LaFontaine’a. Free Living Caddis Larva jest wiązana zgodnie z filozofią “Roughness and Ugliness” – to oznacza, że jej prezentacja nie jest tak efektowna jak współczesnych, dopieszczonych co do „mikrona” wzorów 😉 . Tu stawiamy na efektywność w łowieniu i zapraszamy do imadeł!!!

Caddis Larva

Lista materiałów (Free Living Caddis Larva):

Hak

Kiełżowy w rozmiarach od 12 do 8. My z używamy i polecamy Top Fly Br. 603 w rozmiarze 8.

Nić

Cienka w kolorze dopasowanym do koloru występujących w Waszym łowisku larw chruścików. Najpopularniejsze kolory to odcienie brązu. My używamy UNI 8/0 w kolorze Camel.

Odwłok/tułów

  • Dubbing z sierści królika „posiekany” przy pomocy nożyczek. Kolor dobierzcie do kolorów larw chruścików występujących Waszym łowisku. My wybieramy kolor oliwkowy,
  • Lepki wosk do dubbingu,
  • Stosina długiego pióra z kapki koguta indyjskiego – Kolor dopasujcie do koloru nici. (Zanim użyjecie stosiny, moczcie ją dwadzieścia minut w ciepłej wodzie. Ta czynność znacznie obniży prawdopodobieństwo pęknięcia stosiny podczas nawijania jej na trzonek haka).

Odnóża

Kilka promieni z pióra pokrywowego (skrzydeł lub ogona) lub okrywowego (grzbietu) kuropatwy lub pardwy. My wybieramy kuropatwę.

Główka

Nić.

Caddis Larva

Montujemy hak w imadle.

Caddis Larva

Wchodzimy nicią wiodącą zostawiając miejsce przy oczku haka. Niech ma szerokość dwóch-trzech nawojów nici.

Caddis Larva

Pracujemy nicią w kierunku kolanka haka – zatrzymujemy się w połowie kolanka i wracamy w stronę oczka. Nić parkujemy na wysokości grota haka.

Caddis Larva

Bierzemy pióro szyjne koguta indyjskiego i…

Caddis Larva

…obdzieramy je z wszystkich promieni. (Proponujemy je przygotować wcześniej – dwadzieścia minut mocząc je w miseczce z ciepłą wodą)

Caddis Larva

Następnie pracując w kierunku kolanka haka, dowiązujemy „gołą” stosinę. Zatrzymujemy się w miejscu do którego wcześniej doszliśmy nicią.

Caddis Larva

Nakładamy lepki wosk na zaparkowaną nić wiodącą i…

Caddis Larva

przyklejamy do niej „posiekany” dubbing z sierści królika.

Caddis Larva

Następnie, przy pomocy palca wskazującego i kciuka, rolujemy dubbing na nici i…

Caddis Larva

…przy jego użyciu formujemy stożkowe ciało larwy chruścika.

Caddis Larva

Kiedy jesteśmy zadowoleni ze stożka – przewijamy go przywiązaną wcześniej stosiną i przywiązujemy ją w pozostawionym przy oczku miejscu.

Następnie odcinamy pozostałość i zabezpieczamy końcówkę stosiny nicią.

Czas wykonać odnóża larwy chruścika.

W tym przypadku to bardzo proste. Po prostu odrywamy kilkanaście promieni od stosiny pióra kuropatwy i…

…odwracamy szczęki imadła (Przyda się funkcja rotacyjna) i przywiązujemy, w sposób widoczny na zdjęciu, wyrwany pęczek promieni. Niech to będzie kilka nawojów – uważajcie by nie przykryć oczka.

Tak właśnie ma być. Przywiązane promienie mają dotykać grota haka. Teraz wystarczy uformować główkę i zakończyć pracę przy oczku.

Free Living Caddis Larva

Free Living Caddis Larva jest gotowa! Pamiętacie o “Roughness and Ugliness„? Warto pamiętać!