Large Brook Emerger to imitacja subimago dużej jętki – Ecdyonurus torrentis, która to jętka bardzo często, jest mylona z popularną, lecz już bardzo rzadką nad wodami Rhithrogena germanica, czyli March brown. Prezentowany dziś wzór to mucha rodem z Walii, a jego autorem jest pan Steffan Jones. Jeżeli potrzebujecie dużego i łownego emergera jętki to ten wzór jest idealny. Zapraszamy do imadeł!!!
Lista materiałów – Large Brook Emerger
Hak: Nie znajdujemy godnego zastępstwa więc, używamy zalecanego przez autora: Partridge K12 ST w rozmiarze 12.
Nić: Danville’s 6/0 w kolorze brązowym.
Ogonek: Kilka promienia z okrywy koguta. Kolor brązowy lub oliwkowy
Odwłok: Dubbing półsyntetyczny lub z ucha zająca 😉 w kolorze brązowym + żółty jedwab syntetyczny, lub żółta gumka, np. Flexi Floss od UNI.
Tułów: Sierść wiewiórki.
Skrzydełko: Cztery duże CDC w kolorze naturalnie brązowym lub farbowane na jasnobrązowy kolor.
Głowa: Dubbing syntetyczny w kolorze peacock black. Niech ma lekki niebiesko zielony odblask.
Jeżeli możemy zaczynać to: myk… 😉
Kasujemy zadzior i umieszczamy hak w szczękach imadła.
Wchodzimy nicią, zostawiając sporo miejsca przy oczku. Pracujemy do miejsca na wysokości grota i tam parkujemy.
Sięgamy po kilka promieni z okrywy koguta i odmierzywszy około 1/2 trzonka haka, przywiązujemy je, pracując nicią w kierunku kolanka. Zatrzymujemy się na wysokości miejsca, w którym był skasowany już grot i kończąc, robimy jeden nawój pod powstałym właśnie ogonkiem.
Następnie wracamy nicią do miejsca, w którym zaczynaliśmy.
Teraz odcinamy ze szpulki kawałek żółtego jedwabiu i pracując w kierunku kolanka, przywiązujemy go do trzonka haka. Zatrzymujemy się w miejscu, w którym zaczyna się ogonek.
Czas na zbudowanie odwłoka. Nakręcamy na nić niewielką ilość brązowego dubbingu i…
…formujemy przy jego użyciu stożkowy odwłok. Nić parkujemy tuż za nawiniętym dubbingiem i…
…przy użyciu oczekującego, żółtego flossa, wykonujemy na odwłoku segmentację. Floss łapiemy nicią w miejscu jej parkowania i odcinamy pozostałość przewjki. Nić pozostaje zaparkowana tam gdzie była.
My zaś bierzemy się za budowę skrzydełka. Do tego celu użyjemy aż czterech dużych CDC. Najpierw musimy je na sobie równo ułożyć. Robimy to zgodnie z krzywizną piór – tak, żeby po ułożeniu przypominały „łyżeczkę”. Zwracamy szczególną uwagę na to, żeby czubki piór były zrównane.
Następnie przywiązujemy pióra, pracując nicią w kierunku kolanka. Robimy to dokładnie tak samo jak w przypadku prezentowanego: Bubble Wing Caddis.
Kiedy pióra są gotowe, nakręcamy na nić nieco sierści wiewiórki i…
…formujemy tułów. Cały czas dbamy o to, aby przy oczku było dużo miejsca.
Miejsce jest nam potrzebne właśnie po to, by wykonać poprawnie ten krok. Formujemy z piór „bąbelkowe” skrzydełko. Jak to poprawnie zrobić? Zobaczcie w prezentowanym już Big brown.
Kiedy skrzydełko jest ułożone centralnie na trzonku, a bąbelek ma widoczny prześwit 😉 , możemy odciąć pozostałości piór i zabezpieczyć miejsce ich odcięcia, kilkoma solidnymi nawojami nici.
Teraz pozostało już tylko nakręcić nieco czarnego, syntetycznego dubbingu na nić i…
…uformować głowę muchy.
Po tym finiszujemy i odcinamy nić.
Large Brook Emerger jest gotowa. Najlepsze efekty osiągniecie, łowiąc nią wiosną. Wtedy nie mogą się jej oprzeć nie tylko pstrągi 😉 . Polecamy!