Body Stretch, Stretch Back, Fine Stretch, Sili Tape, Scud Back itd. To tylko niektóre z nazw handlowych bohatera dzisiejszego odcinka. Czy aż tyle jest potrzebne, by opisać zastosowanie cienkiej, gumowej folii pociętej na paski? 😉 Dziś opowiemy o właściwościach i zastosowaniach Body Stretch. Zapraszamy!
Charakterystyka Body stretch
Cienka gumowa (możliwe, że winylowa) folia pocięta na paski o różnych szerokościach. W zasadzie trudno napisać więcej, ale spróbujemy… 😉
Porównując ją z opisanym tydzień temu lateksem, stwierdzamy, że jest dużo mniej elastyczna. Jak widzicie na gifie, można ją rozciągnąć, lecz Body Stretch nie jest tak bardzo „gumowy” jak lateks. Przy mocnym rozciągnięciu dowiadujemy się, że ma „pamięć”. Oznacza to, że odkształca się pod wpływem przeciążenia i nie wraca do poprzedniego kształtu.
Powyższe pięć zdjęć to prezentacja szerokości Body Stretch. W sklepach specjalistycznych są dostępne paski folii o szerokości od czterech do sześciu milimetrów. Można też tak jak w przypadku lateksu, kupić arkusz i wycinać z niego pożądane kształty.
Powyższe cztery zdjęcia to prezentacja kolorów. W naszym przypadku nieco uboga. Ponieważ, jak pisaliśmy już w innych odcinkach, lubimy używać mazaków permanentnych 😉 . Tak, ten materiał również lubi i da je się malować na dowolny kolor. Jeżeli chcecie dobierać kolory, to w sklepach znajdziecie ich bardzo dużo. Od naturalnych matowych, do błyszczących i fantazyjnych.
Kiedy już się zdecydujecie, sklep zaproponuje Wam, materiał spakowany w torebkę strunową. W niej znajdziecie jeden bardzo długi lub kilka nieco krótszych pasków folii.
Rzadziej otrzymacie materiał nawinięty na kartonik. Naprawdę, bardzo rzadko…
Zastosowania Body stretch
Jeżeli czytaliście wspominany już dziś odcinek o lateksie, to zastosowania Body Stretch nie będą dla Was zaskoczeniem. Są prawie takie same…
Będziemy go używać głównie i prawie zawsze, do budowania…
…odwłoków oraz…
…pokryw tułowi…
…imitacji larw i poczwarek owadów. Tych, które nazywamy nimfami.
Oczywiście dotyczy to także, tak kochanych przez polskich wędkarzy imitacji skorupiaków, ośliczek i kiełży.
Przykładowe wzory sztucznych much
Czas na kilka wzorów.
Imitacje kiełży.
Imitacja ośliczki.
Popularna wśród wędkarzy imitacja bezdomkowej larwy chruścika – hydropsyche. Tu właśnie widać jakie korzyści daje zastosowanie bezbarwnej folii i kolorowanie jej mazakiem.
To Jacklin’s Western March Brown Nymph – z pokrywą tułowia wykonaną z folii w kolorze brązowym. Jeszcze w tym roku zobaczycie ją u nas w serii Sztuczne Muchy Krok po Kroku.
Podsumowanie
Body Stretch to materiał wytrzymały, wydajny, łatwy w użyciu i wybaczający błędy. Współczesny ideał do wiązania sztucznych much. Do tego jest tani i bardzo łatwo dostępny, dlatego jest również bardzo popularny wśród wiązaczy. Zdecydujcie sami czy chcecie go używać. Pozdrawiamy!