Lateks

Lateks to kolejny przystanek w naszej opowieści o syntetycznych materiałach do wiązania sztucznych much. Jednak ten, o którym dziś piszemy, jest materiałem naturalnym. Dlaczego się tu znalazł? Bo ma też syntetyczny zamiennik, a nie sposób odróżnić od siebie produkty z nich obu wykonywane, nie będąc specjalistą od lateksu 😉 . Serdecznie zapraszamy przed Wami lateks!

Lateks

Lateks – Charakterystyka

Lateks

Nie będzie to długa opowieść. Wykonane z lateksu gumki mają dwie główne zalety:

  • Są niesamowicie elastyczne i palstyczne
  • Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne

Te zalety prezentuje modelka na powyższym gifie.

Lateks

Lateks przeznaczony do wiązania sztucznych much, możecie kupić w sklepach specjalistycznych podzielony na arkusze, z których można wycinać pożądane kształty.

Lateks

Niektóre firmy oferują też taki na kartoniku, co znacznie ułatwia jego użycie. Po prostu łatwiej się wycina.

Lateks

Dostępna jest też wersja pocięta fabrycznie na paski o różnej szerokości. Udało nam się znaleźć gumki o szerokości trzech i czterech i pół milimetra.

Lateks
Lateks
Lateks
Lateks
Lateks

Na powyższych zdjęciach prezentujemy kilka kolorów. Jeżeli uda Wam się znaleźć ten materiał, to ich paleta nie będzie rozczarowaniem.

Jeżeli jednak nie będziecie usatysfakcjonowani, zawsze możecie kupić gumkę w kolorze naturalnym i nadać jej odpowiednią barwę mazakiem 🙂 .

Lateks

Opakowanie, w którym otrzymacie te gumki i arkusze to najczęściej „strunówka” lub zaklejana torebeczka plastykowa. Nic nadzwyczajnego 😉 .

Lateks – Zastosowania

Gumek lateksowych używamy głównie od budowania odwłoków i tułowi sztucznych much. Budowa i ciężar lateksu powodują, że będzie on dedykowany do wiązania larw oraz poczwarek owadów, popularnie nazywanych nimfami. Jednak są wyjątki od tej reguły. Sprawdźcie ostatnie zdjęcie w tym artykule 😉 .

Poniżej zaprezentujemy trzy przykłady wykorzystania gumki lateksowej. Możecie je znać z działu Sztuczne Muchy Krok po Kroku. Jeżeli ich nie znacie, linki do odcinków znajdziecie pod zdjęciem gotowej muchy.

Lateks

Stonefly Nymph

Lateks
Lateks

Hydropsyche Larva

Czech nymph – ten wzór będzie dostępny w dziale Sztuczne Muchy Krok po Kroku już w najbliższy piątek o 19:55.

Przykładowe wzory sztucznych much

Hydropsyche Larva

Czech Nymph

Heavy caddis pupa.

Caddis Pupa

Dragon fly nymph

Biały robak.

To też larwa muchówki.

To zaś może być zaskoczeniem… Tak! Sucha mucha z odwłokiem wykonanym z gumki lateksowej!

Podsumowując

Lateks to świetny materiał do wiązania sztucznych much dla tych, którzy, chcą „się bawić” w wiązanie wzorów semi-realistycznych. Jest to materiał łatwy w użyciu i wybaczający dużo błędów – przyjemnie się z nim pracuje. Ma jednak tę samą wadę co prezentowane w poprzednim odcinku flexibody. Nie pracuje w wodzie. Pamiętajcie o tym, kiedy będziecie go używać, ponieważ czasem wygląd nie wystarczy 😉 Pozdrawiamy!

Fan Page Facebook TLG