Chenille

Chenille to po francusku gąsienica i nie sposób odmówić temu materiałowi podobieństwa do tego stadium owadziego życia. Nie zawsze muszą być one syntetyczne, lecz najczęściej tak jest. W tym odcinku opowiemy o znaczeniu tego materiału dla wiązania sztucznych much. Zapraszamy.

Charakterystyka Chenille

Z definicji słownikowej dowiecie się, że jest to przędza z okrywą włókienną. Poniekąd trudno się z tym nie zgodzić. Jednak za tą definicją kryje się wielka różnorodność.

Chenille

Na zdjęciu staraliśmy się uchwycić nieco tej różnorodności. Nie sposób jednak w krótkim wpisie, bo takie staramy się dla Was produkować, opowiedzieć o wszystkich rodzajach tego materiału. Wybraliśmy zatem kilka według nas najpopularniejszych i zamieściliśmy ich zdjęcia poniżej.

Chenille

Mamy chenille grube i błyszczące,

Chenille

średnie (chodzi o średnicę) i połyskliwe,

Chenille

cienkie, lecz najeżone 😉

Chenille

oraz ultracienkie. Każde znajdą zastosowanie w wiązaniu sztucznych much.

Chenille

Mimo wielu różnic w wyglądzie nie różnią się one zbytnio budową. Zwykle mamy do czynienia ze rdzeniem z włóczki, otoczonym materiałem syntetycznym. Czyli wracamy do definicji: Przędza z okrywą włókienną. Taka budowa powoduje, że szenile są solidnym i wytrzymałym materiałem, odpornym na uszkodzenia mechaniczne.

Chenille

Tę przędzę znajdziecie na rynku w sklepach pasmanteryjnych oraz w specjalistycznych sklepach z materiałami muchowymi. Można ją kupić konfekcjonowaną na szpulkach i motkach, takich jak te widoczne na zdjęciu oraz…

Chenille

…pakowaną w torebki strunowe. Każdy sposób jest dobry 🙂

Zastosowania Chenille

Z mnogiej ilości zastosowań szenili, wybraliśmy zaledwie kilka. Zaczynamy od najczęstszego zastosowania.

Chodzi tu oczywiście o tułowie streamerów.

Widoczny na zdjęciu Woolly buger, nie byłby sobą, gdyby do utworzenia tułowia nie została zastosowana szenila.

Być może nie jest to zbyt widowiskowy przykład, ale ta sama technika jest stosowana przy wiązaniu dużych much szczupakowych, do których budowy używane są szenile o długich włókach i dyskotekowych kolorach. Wybraliśmy Woolly, bo taka mucha szczupakowa nie zmieściłaby się na zdjęciu 😉

Kolejne z zastosowań będą naszym zdaniem niszowe…

Na zdjęciu widzicie jeden z kroków powstawania imitacji larwy ważki. Jej wielki odwłok został utworzony przy pomocy zaplecionych dwóch kolorów micro chenille ultra. Cały proces jej budowy możecie zobaczyć TU.

To zdjęcie przedstawia wykorzystanie szenili do zbudowania odwłoka suchej muchy. Imitacji małej widelnicy.

Tu zaś wracamy do prezentowanej powyżej larwy ważki. By pokazać Wam, że z szenili można także zbudować odnóża dużej nimfy.

Chyba najrzadszym użyciem szenili będzie wykorzystanie jej do zbudowania oczu. Na zdjęciu widzicie pupę chruścika, które słyną ze swych wielkich oczu ;-). Szenila idealnie nadaje się do ich budowy.

Jak duże muchy to duże na całego! To znów larwa ważki, tym razem wersja lekka, bo zbudowana z sierści jelenia. Oczy z szenili. Jak ją uwiązać, dowiecie się niebawem, gdyż ten wzór czeka w kolejce do naszego działu Sztuczne Muchy Krok po Kroku.

Wzory wykonane z użyciem Chenille

Skoro doszliśmy już do wzorów, to pokażemy Wam teraz kilka wiązanych z użyciem szenili.

Wspomniany Woolly Bugger.

Imitacja dużej widelnicy z odwłokiem wykonanym przy użyciu sześciu włókien szenili w trzech kolorach, zapleciona z wykorzystaniem splotu szachownicowego.

Duża larwa ważki różnoskrzydłej.

Mała widelnica z odwłokiem wykonanym z micro chenille oraz…

Imitacja chruścika z fantazyjnym, podwójnym odwłokiem.

Podsumowując:

  • Jeżeli chcecie wiązać streamery chenille muszą znaleźć się w Waszym warsztacie.
  • Jeżeli chcecie uczyć się zaplatania, materiał ten będzie najłatwiejszym w obsłudze z dostępnych na rynku.
  • Jeżeli podobają się Wam nasze eksperymenty z suchymi muchami polecamy używania chenille, pracuje się z nimi łatwo i są odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jeżeli nie wspomnieliśmy, o jakimś znanym Wam wykorzystaniu tego materiału to się nie dziwcie… Nie sposób znać je wszystkie.

Fanpage Facebook TLG