Microfibets

Microfibets, Mayfly tails, czyli te plastykowe ogonki 😉 . Dziś napiszemy kilka słów na temat jednego z najbardziej znienawidzonych przez „wiązaczy” materiałów, szczególnie tych początkujących „wiązaczy”. Serdecznie zapraszamy!

Charakterystyka Microfibets

Wydaje się, że na ich temat nie można się zbytnio rozpisać, lecz my spróbujemy!

Microfibets

Microfibetsy to bardzo cienkie, syntetyczne włosy, zakończone konicznie z jednej strony.

Microfibets

Oprócz tego są sprężyste i…

Microfibets

…odporne na uszkodzenia, lecz wykazują się dość dużą „pamięcią”

Microfibets

Oznacza to w praktyce, że raz wygiętego włosa, nie da się już przywrócić do poprzedniej postaci.

Microfibets

Są dostępne na rynku w bardzo wielu kolorach. My prezentujemy tylko te, które wg. nas najlepiej na nich wychodzą 😉

Microfibets

Kiedy zdecydujecie się na ich zakup, w opakowaniu znajdziecie bardzo wiele włosów. Powinny one być zgrzane z „prostej strony” i…

…przytwierdzone do kartonika oraz zapakowane w torebkę strunową. Na zdjęciu widzicie produkt z logo producenta, lecz bardzo wielu ma ten materiał w swojej ofercie. Wszystkie microfibetsy są tak samo dobre.

Zastosowania Microfibets

Tu nie będzie niespodzianek. Materiał ten został zaprojektowany i jest przeznaczony do wykonywania ogonków suchych much. Potwierdzamy, microfibetsy się do tego idealnie nadają. Wystarczy…

…wziąć dwa lub trzy. Wyrównać czubki i…

…przywiązać do trzonka haka.

Następnie rozdzielić je nicią i ogonek jętki jest gotowy.

Tylko czy to naprawdę jest takie proste? 😀 Otóż nie do końca. Kto próbował, ten wie, kto nie próbował, niech spróbuje i się dowie. Microfibets to nie jest przyjazny materiał. Zaręczamy jednak, że warto opanować jego używanie, ponieważ wzory wiązane z jego użyciem odwdzięczają się nad wodą za trud poniesiony przy imadle.

Niebawem w prowadzonej przez nas serii Sztuczne Muchy Krok po Kroku, pojawi się idealny do trenowania pracy z microfibets wzór. Na zdjęciu widzicie Footprint Dun autorstwa pana Olivera Edwardsa. Co w niej wyjątkowego? Jest ona dowodem na to, że microfibetsy to nie tylko ogonki. Bądźcie czujni 😉

Wzory uwiązane z zastosowaniem Microfibets

The Paradun pana Olivera Edwardsa – też czeka na swoją kolej, by zagościć w naszym poradniku.

To zaś, uwiązania na haku w rozmiarze 23 imitacja jętki z rodzi Caenidae. Właśnie do takich wzorów zostały stworzone te sztuczne ogonki.

Rusty spinner – znajdziecie do w serii Sztuczne Muchy Krok po Kroku.

Na koniec miniaturowa wersja Large Stonefly Nymph pana Olivera Edwardsa, uwiązana na haku w rozmiarze 18. Sierść łosia, z której w oryginale buduje się ogonki i czułki, została zastąpiona microfibetsami w kolorze czarnym.

Podsumowując

Microfibets to materiał o wiele bardziej uniwersalny niż można by się spodziewać 😉 . Zachęcamy Was do pracy z nim. Nie poddawajcie się! Polecamy!