Rusty Spinner

Rusty spinner to prosty i bardzo skuteczny wzór imitujący leżącą na powierzchni wody, martwą lub umierającą jętkę. Możemy go wiązać w wielu rozmiarach i na wiele sposobów. My prezentujemy w pełni syntetyczną wersję podążając za „przepisem” Tima Flagler’a – Zapraszamy do imadeł!

Lista materiałów (Rusty spinner)

Hak

Do suchej muchy. Z cienkiego drutu. Długość trzonka regularna lub lekko przedłużona – my wybieramy Top Fly Br. 203 w rozmiarze 16.

Nić

UNI 8/0 w kolorze rdzawo-brązowym.

Ogonek

Dwa microfibetsy w kolorze rdzawym.

Odwłok/tułów

Wapsi Super Fine dubbing w kolorze rdzawo-brązowym.

Skrzydełka

Para post wings w kolorze srebrnym.

Montujemy hak w imadle.

Wchodzimy nicią wiodącą na trzonek haka – na wysokości grota.

Następnie pracujemy nią do kolanka i tam parkujemy.

Teraz będziemy przywiązywać ogonek. To jego wykonania wykorzystamy uwielbiane przez „wiązaczy” 😉 microfibetsy. Bierzemy dwa i…

...po odmierzeniu dwóch długości trzonka haka, przywiązujemy microfibets-y na wysokości grota. Robimy dwa – max. trzy nawoje nici i stop.

Podsuwając kciuk pod microfibetsy, od strony kolanka – unosimy je – to spowoduje ich rozdzielenie.

Rusty spinner

Teraz musimy „zafiksować” ogonek. Aby uzyskać efekt widoczny na zdjęciu. Prowadzimy nić w następujący sposób:

  • Od dołu pod bliższym – pomiędzy microfibetsami + jeden nawój na trzonku haka
  • Od góry pod dalszym pomiędzy microfibetsami + jeden nawój na trzonku haka.

I gotowe 😉

Rusty spinner

Odcinamy sterczącą w stronę oczka pozostałość microfibetsów i…

Rusty spinner

…rozpoczynamy budowę odwłoka. Do tego celu użyjemy dubbingu. Nakręcamy go na nić wiodącą uważając, aby nie było go zbyt wiele. Zwróćcie uwagę na zdjęcie – nić wiodąca przy samym trzonku jest wolna od dubbingu. Jest tak, ponieważ nawijać zaczynamy w kierunku kolanka i dopiero kiedy dubbing dotknie trzonka haka, zmieniamy kierunek, pracując w stronę oczka.

Rusty spinner

Oto efekt, który chcemy osiągnąć 🙂 . Nić parkujemy w odległości dwóch-trzech nawojów od oczka. Ta przestrzeń musi pozostać wolna.

Rusty spinner

Zaczynamy budować skrzydełka. Bierzemy Para post wings o długości około pięciu centymetrów i dzielimy go na trzy – skrzydełka nie powinny być grube.

Rusty spinner

Przywiązujemy Para post wings na górze w pozostawionym na trzonku miejscu. Przywiązując, wykonujemy nicią kształt ósemki.

Rusty spinner

Kiedy skrzydełka są przywiązane, nić powinna się znaleźć tuż przed nimi od strony odwłoka. Wtedy dokładamy dubbingu na nić – będziemy budować tułów jętki.

Rusty spinner

Nawijamy go tak samo jak przywiązywaliśmy skrzydełka. Wykonujemy nicią ósemkę. Baczymy jednak na to, aby przy oczku zostało nieco miejsca na główkę z nici. Kiedy tułów i główka są uformowane, finiszujemy muchę i odcinamy nić.

Rusty spinner

Pozostało skrócić sterczący z obu stron muchy Para post wings, by ostatecznie uformować skrzydełka. W tym celu łapiemy Para post wings palcami jednej dłoni – zakładamy go do tyłu i odcinamy na wysokości kolanka haka.

Rusty spinner

Rusty spinner jest gotowa. Polecamy!