Jak wybrać bobinkę?

Jak wybrać bobinkę? Dobra bobinka stwarza „wiązaczowi” możliwość precyzyjnej pracy. Oczywiście nie daje ona gwarancji idealnego uwiązania każdej imitacji. Zasada jest tu taka sama jak z innymi narzędziami: złe utrudniają pracę a dobre ułatwiają.

Jak wybrać bobinkę

Przy wyborze bobinki warto się kierować stosunkiem jakość/cena i pamiętać, że ta najtańsza bobinka, raczej nie okaże się najlepszą, a najdroższa za nas muchy nie uwiąże.

Cechami dobrej bobinki będą:

  • Dobra jakość wykonania narzędzia. W szczególności chodzi „rurkę” – idealna będzie nawijarka z „rurką” ceramiczną. Uwolni to nas od problemu związanego z przecieraniem się i pękaniem nici wiodącej.
  • Płynna regulacja naciągu nici. Dość ważne, zwłaszcza dla początkujących „krętaczy”, którzy wkładają zbyt dużo siły w nawoje. Na rynku mamy bobinki, w których naciąg nici jest regulowany przy pomocy suwaków, pokręteł – te będą droższe, oraz rozginanych ramion trzymających szpulkę. Tych ostatnich jest najwięcej, a wśród nich będę tańsze i droższe – nie kupujcie tych najtańszych.
  • Waga. To dość istotne kryterium. Pomyślicie – im lżejsza tym lepsza… Nie zawsze. Są takie wzory much – np. streamery szczupakowe, przy wiązaniu których ciężar bobinki pomaga utrzymać materiały na trzonku haka :-).

Podsumowując:

Bobinek nigdy nie jest za dużo 😀 – Warto mieć przynajmniej kilka.

Jak wybrać bobinkę

Według nas minimum komfortu jest posiadać:

  • Jedną z krótką rurką, leciutką do najmniejszych much.
  • Dwie ze standardową długością rurki (jedna cięższa, druga lżejsza)
  • Jedną ciężką z długą rurką do dużych much.

WAŻNE:

Nie wszystkie bobinki pasują do wszystkich rozmiarów szpulek – sprawdzajcie to przed zakupem.

Jak wybrać bobinkę? Bobinki to narzędzia o prostym działaniu!

Fanpage Facebook TLG