Pióra krukowatych odpowiadają na potrzebę, którą podczas wiązania much jest czarne pióro. Nie da się ukryć, tę rodzinę ptaków kojarzymy właśnie z głęboką czernią. W tym odcinku nie będzie inaczej, chociaż kilku przedstawicieli krukowatych ma „kolorowe piórka”. Czy jesteście gotowi na „Back In Black”? Serdecznie zapraszamy!
Tradycyjnie zaczniemy od zaprezentowania przedstawicieli rodziny krukowatych, z których piór korzystamy najczęściej, kiedy wiążemy sztuczne muchy.
Są to:
Pod powyższymi linkami znajduje się lektura dla zainteresowanych.
Najczęściej nie oznacza wcale, że często… Nie byłoby prawdą jeżelibyśmy napisali, że w co drugim, wiązanym wzorze używamy promieni z lotki kruka… 😉 Jednak kiedy potrzebujemy czarnego, błyszczącego pióra, lotka kruka znajduje się na początku listy.
Pióra krukowatych – typy i rodzaje w wiązaniu sztucznych much.
Tu nie będzie zaskoczenia, gdyż do wiązania much możemy używać praktycznie wszystkich typów i rodzajów piór ptaków z rodziny krukowatych. Zapowiadamy jednak, że pokażemy tylko te, którymi dysponujemy… Niestety te materiały nie są ogólnie dostępne, więc musimy posiłkować się tym, co znajdziemy podczas wędrówek lub tym, co uda się znaleźć w zagranicznych sklepach. Zatem zaczynamy.
Na zdjęciu widzicie lotkę drugiego rzędu kruka zwyczajnego. Zwróćcie uwagę na to, że pióro nie jest „do końca” czarne 😉
Tu zaś lotka drugiego rzędu kawki zwyczajnej. Tu też mamy do czynienia z odcieniami szarości, brązu i granatu, zlewającymi się w czerń.
To już pokrywa podskrzydłowa kruka – czerń zniknęła 🙂 .
Za to pokrywa naskrzydłowa kruka, mieni się pięknie, prezentując kilka odcieni szarości, granatu.
Skoro mamy za sobą krótką prezentację piór, możemy przedstawić Wam ich walory.
Jak używać piór krukowatych w wiązaniu sztucznych much?
Pióra krukowatych charakteryzują się wytrzymałością. Posiadają one mocne promienie, które solidnie łączą się haczykami. To czyni z nich niezły materiał do wiązania sztucznych much, odporny na zerwanie i uszkodzenia mechaniczne. Oprócz tego nie są jednowymiarowe. Mimo że uważane za czarne, mają wiele kolorów 🙂 .
Na zdjęciu prezentujemy sterówkę kruka zwyczajnego bądź wrony siwej. Zwróćcie uwagę, że promienie zostały wymasowane i mocno trzymają się razem 🙂 Kolor pióra to matowy grafit z odcieniami brązu. Kiedy jednak…
…odwrócimy pióro 🙂 , będziemy mieli do czynienia z kolorem błyszczącym. Warto wykorzystać tę właściwość podczas wiązania much.
Możemy korzystać także z całych piór. To pokrywa naskrzydłowa kawki.
To zaś pokrywa naskrzydłowa kruka. Tylko troszkę większa – kolor wydaje się być ten sam!
Do wiązania much możemy używać także piór okrywowych. Niestety nie możemy ich zaprezentować. Kiedy zdobędziemy ten materiał, odcinek zostanie uzupełniony.
Na razie skupmy się na czarnym piórze i jego promieniach. Nie ukrywamy, że właśnie w ten sposób najczęściej, wykorzystujemy pióra krukowatych. Na zdjęciu widzicie wymasowane i oderwane od stosiny promienie ze sterówki wrony lub kruka. Można ich użyć właśnie w tej formie.
Można także używać ich pojedynczo. 🙂
Do czego używać piór krukowatych w wiązaniu sztucznych much?
I tak płynnie przeszliśmy do przykładów wykorzystania piór krukowatych. Na poniższych zdjęciach pokażemy kilka, naszym zdaniem najpopularniejszych.
Baetis Nymph z katalogu Olivera Edwards’a, z zalążkami skrzydełek i oczkami wykonanymi z promieni lotki kruka.
Wariacja na temat mokrej muchy z jeżynką wykonaną z pióra pokrywowego kawki.
Uwiązany brązowym jedwabiem spider z jeżynką z malutkiego piórka pokrywowego kawki.
A to już „pedałek”z odwłokiem z promienia z lotki kruka.
Midge pupa z odwłokiem wykonanym z jednego promienia lotki kawki.
Matt’s Midge wariant, z odwłokiem z jednego promienia z lotki kruka.
Pokrywy odwłoka i tułowia, tej imitacji larwy widelnicy, zostały wykonane z połączonych haczykami promieni lotki kruka. Odwłok został pokryty klejem UV o średniej gęstości i utwardzony światłem latarki.
Na koniec znany już Wam motylek. Jego czułki zostały wykonane z dwóch pokrywowych piór kawki.
Dziś skupiliśmy się na czarnych piórach, pomijając zupełnie dwóch bardziej kolorowych przedstawicieli rodziny krukowatych. Sójka i sroka zasługują na swoje własne odcinki. Zaprezentujemy je, jak zdobędziemy ich pióra. 🙂
Podsumowując – pióra krukowatych to świetny materiał muchowy, można napisać, że to naturalna czerń z odcieniami 🙂 . Szukajcie piór tych ptaków wszędzie. Znajdziecie je w mieście i podczas wędrówek przez nadrzeczne łąki. Krukowate są dość pospolite! Polecamy.