Pióra perlicy

Pióra perlicy to materiał do wiązania much łososiowych i w zasadzie nie powinniśmy o nim pisać, jeżeli nie mamy zamiaru ich prezentować… Postanowiliśmy jednak poświęcić odcinek na ten materiał bez zwracania uwagi na jego najczęstsze zastosowanie. A co?! Zapraszamy! 🙂

Rozpocznijmy od przedstawienia Perlicy 🙂 a dokładnie Perlicy zwyczajnej. Można nazwać ją „afrykańskim biegaczem” ponieważ, pochodzi z Afryki i nie lubi latać. Najlepiej czuje się, biegając… Dacie wiarę, że potrafi przebiec nawet pięć kilometrów dziennie?! Więcej na jej temat przeczytacie, klikając w charakterystykę Perlicy zwyczajnej.

A my… przejdźmy już do…

Pióra perlicy – typy i rodzaje w wiązaniu sztucznych much.

Przypominamy, że nie piszemy dziś o piórach pod kątem wiązania much łososiowych. Do tego tematu wrócimy w przyszłości… Teraz skupmy się na…

Pióra perlicy

…przepięknych piórach okrywowych perlicy. W zasadzie wszystko widać na zdjęciach. Piękny wzór – jedyny w swoim rodzaju!

Pióra perlicy

Promienie okrywowych piór perlicy są słabo połączone haczykami. Nie są jednak tak delikatne jak pióra kur. O tych opowiemy w kolejnych odcinkach.

Pióra perlicy

Wspomniany już wzór, aż się prosi o dodanie mu kolorów 🙂 .

Pióra perlicy

Jak widzicie na zdjęciach, pióra perlicy idealnie nadają się do farbowania.

Pióra perlicy

Można kupić całe skóry w jaskrawych lub stonowanych kolorach. To wszystko ze względu na częste stosowanie podczas wiązania much łososiowych. Tam kolory są bardzo potrzebne, wręcz pożądane.

Do czego używać piór perlicy w wiązaniu sztucznych much?

Żeby móc napisać o tych piórach w poradniku dla początkujących, musieliśmy znaleźć jakiś prosty do uwiązania wzór. Wybór padł na mokrą muchę… Na zdjęciu widzicie The Parker Wet Fly (Wariant). Znaleźliśmy ją w zasobach Jima Misiury.

W tym wzorze, ogonek i skrzydełko zostały wykonane z okrywy perlicy 🙂 Musicie przyznać, że mucha wygląda wyjątkowo, właśnie dzięki zastosowaniu tych materiałów.

Z dzisiejszego odcinka mieliście się dowiedzieć, że jest taki materiał muchowy jak pióra perlicy zwyczajnej. Jeżeli przeczytaliście ten tekst, to tak się stało. 😉 Oczywiście, że nie jest to materiał, który stosuje się na co dzień… Lecz jak widzicie, można go używać także do wiązania „normalnych” much. Nie tylko łososiowych. Polecamy pokombinować i znaleźć dla nich zastosowania. Pozdrawiamy!