Zasada „Złów i wypuść” – Cykl życia.

Tytuł wygląda jak z publikacji Sir Davida Attenborough, lecz nie jest on zapowiedzią kolejnego odcinka serialu BBC – spokojnie. Używamy tej formy ponieważ uważamy, że współczesny, świadomy wędkarz stosujący zasadę „Złów i wypuść” zna i obserwuje przyrodę. Potrafi on/ona dopasować swoje zachowania „wędkarskie” do cyklu życia zwierząt i realizować swoją pasję nie stwarzając dla nich śmiertelnego zagrożenia.

Jeżeli macie zamiar stosować zasadę „Złów i wypuść”:

• Poznajcie charakterystykę gatunków ryb które macie zamiar łowić,
  • Dowiedzcie się kiedy dany gatunek rozpoczyna i kończy tarło oraz jakie podstawowe warunki muszą być spełnione żeby ono się odbyło.
  • Dowiedzcie się w którym etapie cyklu życia osobniki z danego gatunku są najsilniejsze i starajcie się je wtedy łowić.
  • Jeżeli w danym łowisku znajduje się gatunek ryby podlegający czasowej ochronie np. ze względu na bliskość okresu tarła, dobierajcie przynęty selektywnie, aby zminimalizować prawdopodobieństwo złowienia osobnika tego gatunku.

Te porady tyczą się oczywiście każdego łowiska w którym będziecie łowić i to każdego z osobna, ponieważ nie ma dwóch takich samych rzek, jezior itd.

Zachęcamy Was żebyście poznawali przyrodę. Dzięki temu będziecie skuteczniej łowić ryby!!