Rusty spinner to prosty i bardzo skuteczny wzór imitujący leżącą na powierzchni wody, martwą lub umierającą jętkę. Możemy go wiązać w wielu rozmiarach i na wiele sposobów. My prezentujemy w pełni syntetyczną wersję podążając za „przepisem” Tima Flagler’a – Zapraszamy do imadeł!
Lista materiałów (Rusty spinner)
Hak
Do suchej muchy. Z cienkiego drutu. Długość trzonka regularna lub lekko przedłużona – my wybieramy Top Fly Br. 203 w rozmiarze 16.
Nić
UNI 8/0 w kolorze rdzawo-brązowym.
Ogonek
Dwa microfibetsy w kolorze rdzawym.
Odwłok/tułów
Wapsi Super Fine dubbing w kolorze rdzawo-brązowym.
Skrzydełka
Para post wings w kolorze srebrnym.
Montujemy hak w imadle.
Wchodzimy nicią wiodącą na trzonek haka – na wysokości grota.
Następnie pracujemy nią do kolanka i tam parkujemy.
Teraz będziemy przywiązywać ogonek. To jego wykonania wykorzystamy uwielbiane przez „wiązaczy” 😉 microfibetsy. Bierzemy dwa i…
...po odmierzeniu dwóch długości trzonka haka, przywiązujemy microfibets-y na wysokości grota. Robimy dwa – max. trzy nawoje nici i stop.
Podsuwając kciuk pod microfibetsy, od strony kolanka – unosimy je – to spowoduje ich rozdzielenie.
Teraz musimy „zafiksować” ogonek. Aby uzyskać efekt widoczny na zdjęciu. Prowadzimy nić w następujący sposób:
- Od dołu pod bliższym – pomiędzy microfibetsami + jeden nawój na trzonku haka
- Od góry pod dalszym pomiędzy microfibetsami + jeden nawój na trzonku haka.
I gotowe 😉
Odcinamy sterczącą w stronę oczka pozostałość microfibetsów i…
…rozpoczynamy budowę odwłoka. Do tego celu użyjemy dubbingu. Nakręcamy go na nić wiodącą uważając, aby nie było go zbyt wiele. Zwróćcie uwagę na zdjęcie – nić wiodąca przy samym trzonku jest wolna od dubbingu. Jest tak, ponieważ nawijać zaczynamy w kierunku kolanka i dopiero kiedy dubbing dotknie trzonka haka, zmieniamy kierunek, pracując w stronę oczka.
Oto efekt, który chcemy osiągnąć 🙂 . Nić parkujemy w odległości dwóch-trzech nawojów od oczka. Ta przestrzeń musi pozostać wolna.
Zaczynamy budować skrzydełka. Bierzemy Para post wings o długości około pięciu centymetrów i dzielimy go na trzy – skrzydełka nie powinny być grube.
Przywiązujemy Para post wings na górze w pozostawionym na trzonku miejscu. Przywiązując, wykonujemy nicią kształt ósemki.
Kiedy skrzydełka są przywiązane, nić powinna się znaleźć tuż przed nimi od strony odwłoka. Wtedy dokładamy dubbingu na nić – będziemy budować tułów jętki.
Nawijamy go tak samo jak przywiązywaliśmy skrzydełka. Wykonujemy nicią ósemkę. Baczymy jednak na to, aby przy oczku zostało nieco miejsca na główkę z nici. Kiedy tułów i główka są uformowane, finiszujemy muchę i odcinamy nić.
Pozostało skrócić sterczący z obu stron muchy Para post wings, by ostatecznie uformować skrzydełka. W tym celu łapiemy Para post wings palcami jednej dłoni – zakładamy go do tyłu i odcinamy na wysokości kolanka haka.
Rusty spinner jest gotowa. Polecamy!