Pióra indyka

Pióra indyka w wiązaniu sztucznych much są używane bardzo często. Postanowiliśmy zatem, że dziś napiszemy kilka słów na temat indyka, marabuta i kondora. Pozornie poprzednie zdanie nie ma sensu ale zaręczamy, że jak skończycie czytać ten artykuł sens powróci 😉 Serdecznie zapraszamy!

Zanim zaczniemy pisać o piórach podamy kilka faktów na temat ich prawowitych właścicieli. W wiązaniu sztucznych much najczęściej używamy piór indyków dzikich i hodowlanych. Jeżeli chcecie więcej informacji na temat indyków klikajcie w poniższe linki:

Indyk zwyczajny
Indyk domowy

My zaś zaczynamy demaskować indycze pióra.

Pióra indyka – typy i rodzaje w wiązaniu sztucznych much.

Poniżej znajdziecie zdjęcia najpopularniejszych piór indyka wykorzystywanych w wiązaniu sztucznych much.

Pióra indyka

Oto lotka pierwszego rzędu indyka domowego (tak nam się wydaje). Charakteryzuje ją gruba stosina dzieląca chorągiewkę. Po jej prawej stronie długie i sztywne promienie z promykami, które są mocno połączone haczykami. Po jej lewej stronie jeszcze sztywniejsze promienie, nazywane biotami. Dla jednych i drugich znajdziemy zastosowania.

Pióra indyka

To także lotka, lecz drugiego rzędu i do tego dzikiego indyka zwyczajnego. Piękne pióro i jak widać na zdjęciu, często używane 😉 .

Pióra indyka

A to sterówka indyka domowego ufarbowana na bordowo. W dalszej części artykułu zobaczycie jak zaszczytną rolę przyszło jej grać w świecie flytyingu 😉

Pióra indyka

Na zdjęciu widzicie pióro pokrywowe, a dokładnie pokrywa nadogonową indyka zwyczajnego. Naszym zdaniem jest to jedno z najpiękniejszych piór z którym mam do czynienia podczas wiązania sztucznych much.

Pióra indyka

Kończąc tę wyliczankę prezentujemy najpopularniejsze w flytyingu pióro pół-puchowe! Czy to na pewno jest indyk? 😀

Jak używać piór indyka w wiązaniu sztucznych much?

Zastosowanie piór indyka w wiązaniu sztucznych much jest bardzo szerokie. Poniżej prezentujemy kilka najjaskrawszych przykładów.

Pióra indyka

Widzicie zbliżenie na pokazywane już wyżej promienie lotki dzikiego indyka. Przy ich wykorzystaniu stawiamy głównie na „siłę” ich haczyków.

Pióra indyka

Znów notka, lecz już indyka domowego i ufarbowana na żółto…

Pióra indyka

…jej długie promienie. Są tak mocne, że możemy ich używać pojedynczo.

Pióra indyka

To wspominane wcześniej bioty. Są równie mocnym i świetnym materiałem którego zastosowanie zaprezentujemy w dalszej części tego tekstu.

Pióra indyka

Indycze sterówki otrzymały nie lada zadanie… W „świecie flytyingu” mają zastąpić pióra, pochodzącego z Ameryki Południowej, Kondora, który jest na skraju wyginięcia. I wiecie co? Całkiem dobrze im to wychodzi! Są dostępne na rynku w wielu kolorach a ich charakterystyka…

Pióra indyka

…czyli długie i bardzo mocne promienie są solidnie połączone haczykami.

Pióra indyka

Najczęściej jednak korzystamy z pojedynczo – o tym napiszemy dalej. 😉

Pióra indyka

Wyżej pytaliśmy: Czy to na pewno indyk? Teraz odpowiemy, że na pewno nie jest to pióro pół-puchowe pochodzącego z Afryki Marabuta. Chociaż właśnie pod tą nazwą jest sprzedawane.

Pióra indyka

Marabut, tak samo jak Kondor należy do gatunków zagrożonych wyginięciem.

Pióra indyka

Dla nas europejczyków obydwa te gatunki to ptaki „egzotyczne” i nie możemy znaleźć ich piór, jak chociażby piór Czapli siwej, podczas wędrówki brzegiem rzeki.

Pióra indyka

Pół-puchowe pióra indyka są świetnym zastępstwem dla Marabuta. Są miękkie i puszyste. Łatwo się z nimi pracuje. Ich długie promienie nie są połączone haczykami. Dzięki temu świetnie „falują” w wodzie.

Pióra indyka

Na powyższych zdjęciach możecie również zobaczyć, że są dostępne na rynku w wielu kolorach 🙂

Do czego używać piór indyka w wiązaniu sztucznych much?

Tu zaczyna się festiwal zastosowań. Oglądajcie zdjęcia i czytajcie opisy.

Dave’s Hopper bez skrzydełka z lotki indyka nie byłby sobą. Po wakacjach znajdziecie ten wzór w naszym katalogu Sztuczne Muchy Krok po Kroku.

Też skrzydełko, lecz tym razem mokra mucha, wariant Vivy i przykład wykorzystania pióra pół-puchowego. Przy okazji ogonek także został wykonany z indyczego pióra pół-puchowego.

Na zdjęciu żywy przykład wykorzystania. Pęczek promieni indyczego pióra pół-puchowego, który został oderwany od stosiny i…

…przywiązany do trzonka haka.

„Z przywiązywania” ostatecznie wychodzi imitacja rybki, którą już Wam pokazywaliśmy. To jest Snappy Poodle i już wiecie jak go uwiązać!

Czas na kilka słów na temat biotów.

To te sztywne promienie z lewej strony stosiny lotki pierwszego rzędu 😉 . Na powyższym zdjęciu widzicie indyczy biot przywiązany do trzonka haka.

A to już wynik zastosowania biota: March Brown Cripple Emerger i jego odwłok.

Ta nimfa, imitacja larwy jętki, tę piękną segmentację odwłoka również zawdzięcza indyczemu biotowi.

Tu mamy podwójne wykorzystanie biota: odwłok oraz porywa tułowia. To też imitacja larwy jętki – nimfa obciążona koralikiem wolframowym.

Następny odwłok z biota i znów sucha mucha. Emerger BWO, który też czeka na publikację w naszym katalogu 🙂

Odwłoki much możemy wykonać także z promieni indyczych sterówek czyt. substytutu Kondora. Jak to zrobić? Rzućcie okiem na Rusty mayfly.

Dzięki substytutowi Kondora zbudujemy też odwłok widocznego na zdjęciu wariantu Rusty Spinnera.

Odwłok jęteczki na haku w rozmiarze 20 otrzymał piękną segmentację dzięki nawinięciu jednego promienia substytutu Konodora.

Idealnie sprawdzą się one także do wykonania odwłoków małych nimfek. Takich jak ten „pedałek”.

Odwłok nimfy, w tym wypadku larwy ważki równoskrzydłej, możemy wykonać z miękkiego pióra pół-puchowego (Marabuta) 🙂 . Na jesieni pokażemy Wam tę technikę.

Ta larwa jętki z odwłokiem wykonanym z promieni pół-puchowego pióra Marabuta jest świetnym przykładem uniwersalności tego pióra 😉 I tak zgadliście, czeka na swoją kolej aby znaleźć się w katalogu Sztucznych Much Krok Po Kroku!

Teraz pokażemy najczęstsze zastosowanie promieni z pióra Marabuta. O to ogonki streamerów.

To znamy Wam już Damsel streamer z ogonkiem z promieni pióra pół-puchowego indyka.

To zaś ponadczasowy Wooly Bugger – znów ogonek.

Na koniec Rybka mylarowa – oprócz tego że pięknie błyszczy w wodzie, skutecznie kusi falującym ogonkiem 🙂 .

Mamy świadomość, że zaledwie „liznęliśmy” temat zastosowań piór indyka w wiązaniu sztucznych much. Zaręczamy, że nie raz będziemy do niego wracać. Pozdrawiamy i zachęcamy Was do używania tego wdzięcznego materiału!