Pióra kury genetycznej

Pióra kury genetycznej to materiał klasy premium. Materiał profilowany i zaprojektowany specjalnie dla wiązaczy sztucznych much. Dziś napiszemy kilka słów o ich pochodzeniu i zastosowaniach. Serdecznie zapraszamy.

Co to są pióra genetyczne i dlaczego powstały?

Pióra kury genetycznej

Jak to zwykle bywa… potrzeba jest matką wynalazku! 🙂 Tak, tak to ci, którzy wiązali muchy, zaczęli eksperymentować z genami kurczaków. Podobno rozpoczęto te prace już w latach czterdziestych dwudziestego wieku. Jaka to była potrzeba? Na początku chodziło przede wszystkim o kolory piór. Następnie doszły długość stosiny, miękkość promieni itd. Dziś dotarliśmy do sytuacji, w której mamy na rynku pióra profilowane do danego wzoru muchy… 😀

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej na temat historii piór genetycznych – polecamy krótki artykuł, który naszym zdaniem wyczerpuje temat:

Genetic Hackle – How selection and breeding have improved hackle quality by Ross Purnell

A my zmierzamy do sedna…

Pióra kury genetycznej – Czym różnią się od „zwykłych”, kurzych piór?

Muszą się różnić, bo inaczej po co by było to całe zamieszanie z genetyką. Poniżej znajdziecie najważniejsze wg. nas różnice.

Kolory, wzory i kształty.

Pióra kury genetycznej

Nie sposób wymienić, ile jest kolorów kurzych piór genetycznych. Spójrzcie na powyższe zdjęcie. To są pióra siodłowe kury genetycznej. Próżno szukać takich kolorów u pospolitych kur.

Pióra kury genetycznej

Tu zaś przykład nietuzinkowego wzoru. Pióra Brahmy kuropatwianej – jedyne w swoim rodzaju. 🙂

Pióra kury genetycznej

Pióra genetyczne, to także niespotykana u „zwykłych” kuraków powtarzalność kształtu. Na zdjęciu ponownie Brahma, tym razem w kolorze miodowym. Zwróćcie uwagę, na to, że te pióra są praktycznie identyczne…

Pióra kury genetycznej

Dość o różnicach „estetycznych” :-), czas na kilka technicznych…

Miękkość, elastyczność, rozmiar i łatwość używania.

Pióra kury genetycznej

Promienie piór kur genetycznych są bardziej miękkie niż te z piór kur indyjskich.

Pióra kury genetycznej

Genetyki są także dłuższe i…

Pióra kury genetycznej

…ich stosiny są bardziej elastyczne.

Pióra kury genetycznej

To wszystko przekłada się na kluczowy aspekt dający wiązaczowi używającemu piór genetycznych przewagę. Piór genetycznych używa się łatwiej. Są bardziej elastycznymi materiałami, pozwalającymi wiążącemu na większą swobodę podczas pracy.

Pióra kury genetycznej – jak ich używać w wiązaniu sztucznych much?

Piór kur genetycznych używamy gównie, wykorzystując miękkość ich promieni i elastyczność ich stosin.

Pióra kury genetycznej
Pióra kury genetycznej

Tutaj nie ma różnicy między genetykami a zwykłymi piórami kury indyjskiej. Używamy piór okrywowych.

Pióra kury genetycznej – do czego ich używać wiązaniu sztucznych much?

Będziemy się upierać, że pióra kur najlepiej sprawdzą się jako: Jeżynki, ogonki, bródki itd. Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest miękkość. Tu także próżno szukać różnicy między genetykami a zwykłymi piórami.

Idąc za tak postawioną tezą, postanowiliśmy uwiązać z udziałem piór genetycznych kilka wzorów, które prezentowaliśmy już w odcinku o piórach kur indyjskich. Znajdziecie je poniżej na zdjęciach.

Wzór pierwszy – Emerger jętki.

Drugi – Brązka złotogłówka.

Trzecim jest Wariant Red Tag-a. Porównajcie je z tymi z poprzedniego odcinka i zdecydujcie, które się Wam podobają bardziej. 🙂

Na koniec dokładamy wzór będący naszym zdaniem kwintesencją wykorzystania piór kury w wiązaniu sztucznych much. Oto Hare’s Ear Spider w wersji, która odpowiadam nam najbardziej. Jeszcze w tym roku zobaczycie go w cyklu Sztuczne muchy krok po kroku.

Podsumowanie:

Konkludując, musimy sobie i Wam odpowiedzieć na jedno zajebiście, ale to zajebiście ważne pytanie: Co lubisz w życiu robić? To proste! Wiązać sztuczne muchy!!! – nie nie… to nie tak miało być… 😀 Wybaczcie 😀

Już teraz poważnie… 🙂

Pytanie:

Czy muchy uwiązane przy użyciu piór genetycznych kury są skuteczniejszymi przynętami niż te uwiązane przy użyciu piór kury indyjskiej?

Odpowiedź:

Nie widzimy różnicy w skuteczności.

Zachęcamy Was jednak do testów – sprawdźcie to sami i cieszcie się wiązaniem much przy użyciu piór kur. Polecamy!