Żywica UV

Żywica UV, czyli popularny klej UV, nazywany przez „wiązaczy” po prostu UV 🙂 . Dziś kilka słów na temat tego pożądanego, lepkiego materiału, bez którego niektórzy z nas nie potrafią „żyć”, a niektórzy uważają, że jest w ich warsztacie kompletnie niepotrzebny… Zapraszamy!

Żywica UV – charakterystyka

Żywica UV

Od razu uprzedzamy, że nie będziemy się tu silić naukowo i poszukiwać wzoru chemicznego na syntetyczną żywicę światłoutwardzalną.

Żywica UV

Nam „wiązaczom” wystarczy prosta definicja. Żywica UV to: lepki żel, który twardnieje pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Koniec 🙂

Żywica UV

Kiedy jednak zaczniemy penetrować ofertę sklepów specjalistycznych, ta definicja zaczyna się nieco komplikować. Jest tak, ponieważ żywice różnią się między sobą. Podstawowym kryterium podziału będzie, wspomniana w definicji, lepkość. Jest ona o tyle ważna, że za nią stoi przeznaczenie i zastosowanie, opisywanego dziś materiału.

Żywica UV

Zaczniemy od żywicy o niskiej lepkości – Low viscosity. Ta jest najrzadsza, dość płynna. Będziemy jej używać podczas wiązania najmniejszych much oraz do zaklejania węzła po finiszowaniu muchy.

Żywica UV

Żywica o średniej lepkości – Medium viscosity, będzie przydatna podczas wiązania nimf we wszystkich rozmiarach.

Żywica UV

Żywica wysokolepka, idealnie sprawdzi się podczas wiązania streamerów oraz rybek mylarowych.

Przedstawiony powyżej podział jest najprostszy i polecamy kierować się właśnie nim. Zaręczamy jednak, że producenci potrafią przebiegle 😉 skomplikować nazwy swoich produktów, tak aby wyróżnić, się na tle konkurencji. Oglądajcie zatem uważnie opakowania lub dopytujcie sprzedawców, bo żywice światłoutwardzalne nie należą do najtańszych materiałów. Kupujcie z głową!

Warto również dodać, że żywice UV są produkowane w wielu kolorach. My jednak nie pokażemy Wam tej różnorodności, gdyż, używamy jedynie tych przeźroczystych. Jeżeli chcemy nadać żywicy pożądany kolor, malujemy ją po utwardzeniu markerem permanentnym. Lubimy markery 😀 .

Zanim przejdziemy do bardziej szczegółowego opisu zastosowań UV, musimy poruszyć jeszcze dwie kwestie.

Żywica UV

Pierwsza z nich to: latarka emitująca UV. Warto zaopatrzyć się w sprzęt o odpowiedniej mocy. Dzięki temu będzie można szybko utwardzić zastosowaną żywicę. Nie będzie to mały wydatek, lecz daje to gwarancję zadowolenia.

Druga sprawa to: rodzaj żywicy, której będziemy używać. Wiemy, że wielu z „wiązaczy’ stara się rozmontować system i używa lakierów przeznaczonych do upiększania paznokci. Odradzamy takie praktyki, lakiery te są dużo mniej trwałe, niż te dedykowane do wiązania sztucznych much, ale wybór oczywiście należy do Was.

Żywica UV – zastosowania

Do czego można stosować żywicę UV? Rzućcie okiem na kilka przykładów, które zamieściliśmy poniżej.

Zaczynamy od zabezpieczania odwłoków małych much. Tu idealnie sprawdzi się ta najrzadsza wersja.

Zbudowany z pawiego quilla odwłok, jak wiecie dość kruchego materiału, dobrze je pokryć minimalną ilością UV. Pamiętajcie jednak, że wystarczy zaledwie kropelka.

To spowoduje, że będzie on praktycznie niezniszczalny, zęby pstrągów nie będą w stanie go uszkodzić.

Tak samo zabezpieczycie cały odwłok wzorów nimf zwanych na południu europy Perdigon flies. Są to mikronimfki nazywane u nas tak samo, jak dwie takie same części rowerka… 😉

UV będzie też świetnym zabezpieczeniem dla tułowia lub pancerza nimfy. Na zdjęciu widzicie imitację larwy widelnicy. Promienie z lotki kruczego pióra, którymi został przykryty tułów, zostały zabezpieczone kropelką żywicy UV o średniej lepkości.

Przy pomocy UV możemy także zbudować cały pancerz imitacji kiełża zdrojowego.

Wiążemy muchę…

Przygotowujemy ją na przyjęcie żywicy UV. 😉

Żywica UV

Nakładamy pierwszą…

Żywica UV

…drugą i…

Żywica UV

…trzecią warstwę. Każdą z nich utwardzamy przed nałożeniem następnej. Pancerz jest gotowy.

Żywica UV jest bardzo dobrym materiałem do wygodnego wykańczania streamerów/zonkerów itd. Pozwoli nam zabezpieczyć węzły oraz zamontować oczy.

Żywica UV

Wystarczy jej niewielka ilość,

Żywica UV

…utwardzenie światłem latarki i…

…oczy są zabezpieczone, a główka streamera niezniszczalna.

Na pewno nie są to wszystkie zastosowania światłoutwardzalnej żywicy, ale postaraliśmy się zaprezentować te najpopularniejsze.

Przykładowe wzory sztucznych much

Jak zwykle zaprezentujemy teraz kilka wzorów, do których wiązania była wykorzystana żywica UV. Pod niektórymi zdjęciami znajdziecie linki do katalogu Sztuczne Muchy Krok po Kroku.

Early Baetis Emerger.

Kiełż zdrojowy.

Snappy Poodle.

The Blue Jay Wet Fly.

Mayfly emerger.

Baetis emerger.

Ellis Hatch’s Hatching Pupa

Rybka mylarowa.

The Brassie – variant.

Copper John.

Podsumowanie

Żywice UV to materiał przydatny podczas wiązania sztucznych much. Czy są one jednak niezbędne i nie da się bez nich wiązać? Oczywiście, że nie. Zatem tylko od Was zależy czy będziecie ich używać, czy też nie znajdą miejsca w Waszym warsztacie. Decydujcie. 🙂 Pozdrawiamy!

Fan Page Facebook TLG