Pióra pawia indyjskiego (Pavo cristatus) w wiązaniu sztucznych much to jak pstrąg potokowy w górskiej, wartkiej rzece. 🙂 Nie sposób wymienić ich wszystkich zalet i ciężko w jednym artykule zaprezentować ich wszystkie zastosowania w wiązaniu sztucznych much. Dziś opowiemy o kilku najpopularniejszych piórach i najczęstszych sposobach użycia. Zapraszamy!
Pióra pawia – rodzaje i typy używane w wiązaniu sztucznych much
Na zdjęciu widzicie pawie pióro które jest najczęściej używane w wiązaniu sztucznych much. Oto pokrywa nadogonowa pawia indyjskiego (samca). Bardzo często, mylnie nazywana „piórem ogonowym pawia”. Pióra te mają białe, grube stosiny z których wyrastają długie herle (promienie), a zakończenie tego pióra jest znane na całym świecie jako…
…pawie oczko, które de facto jest uformowane z promieni.
Pióra pokrywowe (nadogonowe) pawia indyjskiego, które nie są zakończone oczkiem, nazywamy piórami mieczowymi – one też znajdą zastosowanie w wiązaniu sztucznych much. Ich promienie prezentują się pięknie!
Paw indyjski, chociaż „lotnik” z niego słaby, posiada w swoim upierzeniu również lotki i sterówki – jak łatwo zgadnąć: Je również możemy stosować do wiązania much.
W wiązaniu sztucznych much stosujemy jeszcze inne pióra pawia indyjskiego, lecz ich zastosowanie jest marginalne. Nie znaczy to że są one bez znaczenia! 😉
Jak stosować pawie pióra?
Skoro już wiecie, które z piór pawia indyjskiego można używać do wiązania sztucznych much, czas opowiedzieć o tym jak ich używać.
Zaczynamy od herla (promienia) z okrywy nadogonowej pawia. Na zdjęciu widzicie pojedynczy promień – jest gotowy do zastosowania. Wystarczy przywiązać go do trzonka haka i nawinąć. 😉 W dalszej części artykułu zaprezentujemy przykłady wzorów i zastosowań tego materiału.
A to jest pawie oczko, które pokazywaliśmy Wam wcześniej w tym artykule. Za pomocą wybielacza usunęliśmy z niego wszystkie kolorowe promyki. Przyznajcie, że straciło nieco na prezencji 😉 . Zaręczamy jednak, że nasze muchy na tym zyskały… Za jakiś czas opowiemy jak używać wybielacza do produkcji poniżej prezentowanego…
…popularnego quilla 🙂 Na zdjęciu widzicie trzy quille oderwane od oczka. Jak przygotować i stosować quille pisaliśmy już w zeszłym roku. W dalszej części artykułu pokażemy kilka wzorów z odwłokami wykonanymi z quilla z promienia pawia.
Wspominane powyżej pióra mieczowe mają jedną kluczową zaletę. Możemy je sparować – czyli dobrać lewe i prawe – jak podczas stosowania lotek. Pewnie już załapaliście, że tę zaletę można wykorzystać do zbudowania skrzydełek muchy. Czytajcie dalej, a zobaczycie który wyjątkowy wzór muchy ma takie kolorowe skrzydełko 😉 .
Promienie wyrwane z lotek i sterówek pawia, stosujemy tak samo jak wszystkie inne tego typu. Pisaliśmy już o tym w odcinkach o lotkach i sterówkach.
Idziemy zatem dalej i opowiadamy:
Do czego stosować pawie pióra?
I tu zaczyna się festiwal rozmaitości… Ponieważ z piór pawia możemy wykonać:
- główki
- tułowie
- odwłoki
- skrzydełka
- odnóża
Na poniższych zdjęciach zobaczycie przykłady zastosowań, które ogłaszamy w prawie każdym akapicie tego artykułu 😉 Zatem…
Na zdjęciu mała nimfka (pedałek) z odwłokiem z quilla wykonanego z pawiego oczka.
Tu zaś Red tag – jego odwłok i tułów jest zbudowany z herla pawia.
Wykonany w ten sam sposób odwłok i tułów mokrej muchy z jeżynką ze szpaczego pióra.
To już wariant – Royal Coachman z odwłokiem z herla pawia, dzielonym czerwonym jedwabiem.
Główkę muchy też można wykonać z herla pawia. Na zdjęciu The Dark Moor Game. To wzór z licznej grupy north country spider’s.
BWO Dun – to kolejny przykład wykorzystania quilla z promienia pawia.
I od razu kolejny dowód na estetyczne zalety pawiego quilla – BWO emerger.
Na zdjęciu jedna z najsławniejszych much na świecie Griffith’s Gnat. Baza odwłoka i tułowia jest nawinięta z (herli) promieni pawia.
Tu znów suchar i znów oldschool – John Storey z odwłokiem z promienia pawia.
i idąc za ciosem Royal Wulff – odwłok z herla pawia – rozdzielonego czerwonym jedwabiem.
Hatching Pupa – tułów z herla, a odwłok z quilla przewiniętego drutem i pokrytego UV.
Jeden z wariantów „zabójczej” Pheasant Tail Nymph z tułowiem wykonanym z herla pawia.
Crimson Prince Jig Nymph – z tułowiem (kołnieżykiem) z herla pawia.
Znów tułów z promienia pawia, ale tym razem Copper John…
Paw nadaje się także na tułowie suchych much – na zdjęciu Klinkhamer a na następnym…
…spinner march brown – Klinken’s USD spinner no. 1
Na koniec skrzydełka z mieczowych piór pawia. Na zdjęciu widzicie wariant Aleksandry.
A na sam koniec – odnóża w takiej imitacji „kleniowego” żuczka.
Moglibyśmy tak bez końca… Pióra pawia to nieoceniony pomocnik w wiązaniu sztucznych much. Są niezastąpione 🙂 Polecamy serdecznie!