Pióra łabędzia to kolejny „rarytas” w warsztacie wiązacza. Całkowicie niedostępne w handlu pióra ptaków, będących pod ścisłą ochroną gatunkową. Co można z nich wyczarować? Dziś zaprezentujemy, do czego my używamy piór łabędzia. Zapraszamy!
Łabędzie to duże ptaki z rodziny kaczkowatych, łatwo zatem z tego wywnioskować, że ich cykl życia jest bezpośrednio związany z wodą. W naszym kraju możemy spotkać dwa gatunki.
Są to:
Pod linkami znajdziecie więcej informacji na temat tych dwóch gatunków.
Pióra łabędzia – typy i rodzaje w wiązaniu sztucznych much.
Skoro łabędzie są kaczkowate, to możemy założyć, że ich pióra będą miały właściwości hydrofobowe. Łatwo też połączyć kropki i wywnioskować, że około łabędziego kupra znajdziemy duże ilości dużych CDC. Nie polecamy jednak próbować ich pozyskać…
Po pierwsze dlatego, że jak wspominamy wyżej, obydwa gatunki łabędzi, które można spotkać w Polsce, są pod ścisłą ochroną gatunkową i jakiekolwiek niepokojenie tych ptaków w ich naturalnym środowisku jest karalne.
Po drugie, dlatego, że długość ciała samca łabędzia niemego może mieć nawet 170 cm, rozpiętość skrzydeł nawet 240 cm, a waga ok. 14 kg. Łabędzie znane są z tego, że nie boją się ludzi i potrafią bronić swojego terytorium oraz członków swoich rodzin. Zalecamy ostrożność 🙂
Na zdjęciu znaleziona podczas naszych biebrzańskich wypraw lotka łabędzia niemego. Piękne, wielkie pióro o długości 35 cm. Właśnie lotki polecamy najbardziej. Dlaczego? Bo najłatwiej je znaleźć…
Jak używać piór łabędzia w wiązaniu sztucznych much?
Zatem jak używać lotki. My używamy pojedynczych promieni. To dość ekskluzywny materiał i dlatego staramy się nie być rozrzutni 😉
Do czego używać piór łabędzia w wiązaniu sztucznych much?
Promieni z pióra łabędzia będziemy używać wszędzie tam, gdzie będzie potrzebny, naturalny biały kolor. Łabędź konkuruje tu z opisywanymi wcześniej piórami gęsi i zdecydowanie wygrywa pod względem wygody pracy, ponieważ promienie z lotek łabędzi są dłuższe. My stosujemy promienie łabędzich piór głównie do budowy odwłoków małych i średnich wzorów jętek. Zwróćcie uwagę na poniższe zdjęcia:
Na zdjęciu imitacja jętki w rodzaju baetis z odwłokiem wykonanym z jednego promienia lotki łabędzia.
To już imitacja malutkiej jętki z rodzaju caenis i łabędzi odwłok.
Na koniec mała nimfka, imitacja wczesnego stadium larwy jętki – przewinięta szeroko cienkim promieniem z lotki łabędzia.
Czy łabędź jest materiałem, który każdy z wiązaczy powinien mieć w swoim warsztacie? Oczywiście, że nie. Napisaliśmy wyżej, że można go bez problemu „zastąpić” piórem gęsi. Uważamy jednak, że znalezione na brzegu rzeki pióro łabędzia będzie ciekawym i dość egzotycznym dodatkiem do wiązanych wzorów. Polecamy!